Rusya, Su-57 seri üretimi için yeni bir tesis kuruyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, Su-57 seri üretimi için yeni bir tesis kuruyor

Abone Ol 

 Rusya, Su-57 seri üretimi için yeni üretim tesisleri kuruyor. Rus kaynakları, Uzak Doğu’daki Komsomolsk-on-Amur havacılık tesisinde yeni üretim montaj hatlarının açıldığını bildiriyor.

Kaynaklar, önümüzdeki yıllarda üretilen Su-57’lerin sayısının artmasının beklendiğini söylüyor. Büyük olasılıkla, yeni üretim hatları başka bir Rus uçağı olan Su-75’in üretimini de üstlenecek. Konuya aşina olan kişiler, Rusya Federasyonu’nun yeni üretim tesislerinin içinde aviyonik test tesisleri, bir yakıt deposu ve bir motor test istasyonu inşa ettiğini söyledi. Doğrulanmayan bilgilere ve Rus kaynaklarına göre, yeni üretim tesislerinde sanal gerçeklik sistemleriyle pilot eğitim için tesisler bulunacak.

Su-57 en az iki yıldır seri üretimdeydi, ancak şu ana kadar sadece 10 adet üretildi. Rusya Federasyonu ile Rostec arasında imzalanan anlaşmaya göre Rusya, 76 Su-57 Felon teslim almayı bekliyor. Rostec’in genel müdür yardımcısı Vladimir Artyakov, geçtiğimiz günlerde KnAAZ uçuş test istasyonunun yeni tesislerinin ilk uçağı önümüzdeki yılın ilk yarısında alması gerektiğini duyurdu.

Rus basını, yeni üretimin seri üretilen avcı uçaklarının kalitesini ve radar dörünürlük yeteneklerini artıracağını ayrıca yeni tesisin Çin ve ABD’dekilerle rekabet edebilecek modern teknolojilere sahip olacağını söylüyor.

Ancak Rus havacılığının diğer amiral gemisi Su-35 yeni tesiste üretilmeyecek. Uzmanlara göre Rusya Federasyonu, 2027 yılında Su-35’in üretimini sonlandırmayı ve hem iç hem de dış pazar için Su-57 ve Su-75’in seri üretimine odaklanmayı planlıyor. Açılması planlanan yeni üretim tesislerinin üretim hatlarında Su-70 Okhotnik’in üretilip üretilmeyeceği konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Uzak Doğu’da Amur’daki Komsomolsk’taki tesisin, Rus Hava Kuvvetleri tarafından uzun zamandır beklenen en yeni motorları da kuracağını söyleniyor. Yeni tesis ayrıca Su-57’nin elektronik harp ve lazer koruma sistemleri üzerine montaj çalışmalarını da gerçekleştirecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close