Rusya Seçim Komisyonu: "Referandum sonuçlarından 'evet' çıktı" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rusya Seçim Komisyonu: “Referandum sonuçlarından ‘evet’ çıktı”

Abone Ol 

Ukrayna’da Donbas, Zaporijya ve Herson’da Rusya’ya katılmak için 23 Eylül’de başlatılan referandumun son gününde oy verme işlemi sürdü. Rus basınının duyurduğu ilk sonuçlara göre dört bölge de Rusya’ya katılımı büyük ölçüde destekliyor.

Ukrayna’nın doğusunda Rusya’nın kontrolündeki Donbas bölgesi (Luhansk, Donetsk), Zaporijya ve Herson’da Rusya’ya katılmak için 23 Eylül’de başlayan referandumun bugün son günüydü.

Batı, referandum sonuçlarını tanımayacağını duyururken, bölge seçim kurulları halkın referanduma yoğun ilgi gösterdiğini aktarıyor. Seçimlere katılım oranının Donetsk’te yüzde 86.89, Luhansk’ta yüzde 83.61, Zaporijya’da yüzde 66.43 ve Herson’da yüzde 63.43 olduğu öne sürüldü.

Rusya Seçim Komisyonu, uluslararası toplum tarafından eleştirilen “referandumlarda” Rusya topraklarındaki sandıklardan gelen ilk sonuçlara göre “evet” oylarının kazandığını duyurdu.

Rus haber ajansları Ria Novosti, Tass ve Interfax’ın bildirdiğine göre Moskova kontrolündeki bölgelerde oy sayımına başlandı ve ilk sonuçlara göre “evet” oylarının önde olduğu aktarıldı.

Komisyonun açıklamasında şu ana kadar oyların yüzde 27’sinin sayıldığı ve yüzde 98 evet çıktığı bildirildi.

Geçen hafta Kremlin, sözde Donetsk ve Luhansk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya’ya katılmayı öngören referandumların düzenleneceği ve Moskova’nın da bu referandumlardan çıkacak sonucu kabul edeceğini açıklamıştı.

5 gün süren referandumlardan Rusya’ya katılım sonucunun çıkacağı bekleniyordu. Sandıktan çıkan ‘evet‘ oyu, Rus parlamentosunun her iki kanadı tarafından onaylanacak ve ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzası ile resmileşecek.

Kaynak: Euronews

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close