Rusya savaş gemileri Karadeniz'de gerçek mühimmatla tatbikat gerçekleştirdi - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Rusya savaş gemileri Karadeniz’de gerçek mühimmatla tatbikat gerçekleştirdi

Abone Ol 

Rusya, hafta başında, Türkiye’nin ara buluculuğunda ve Birleşmiş Milletler’in himayetinde yapılan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekildiğini duyurmuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Karadeniz Filosu’nun gerçek mühimmat kullandığı canlı atış tatbikatında denizde belirlenen hedefleri füzelerle vurdu.

Tatbikat, Ukrayna’nın Karadeniz limanları yönüne giden gemileri “askeri hedef olarak değerlendirilebileceği” uyarısından iki gün sonra gerçekleştirildi.

Bakanlığın açıklamasında “Karadeniz Filosu kuvvetlerinin muharebe eğitim planına uygun olarak, Ivanovets füze botu mürettebatı bir hedef gemiye, gemisavar seyir füzelerinin canlı atışını gerçekleştirdi…” denildi.

Açıklamada, “İnsansız hava araçlarından alınan telemetri verileri ve video izleme sonuçları, tatbikatın başarısını teyit etti ve hedef gemi, roket saldırısı sonucunda imha edildi” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca bakanlığın açıklamasında, filonun “geçici olarak gemiciliğe yasaklanmış” bölgeleri kapatma provası yaptığı ve “suç işleyen bir gemiyi yakalama” pratiği gerçekleştirdiği de kaydedildi.

Rusya, hafta başında, Türkiye’nin ara buluculuğunda ve Birleşmiş Milletler’in himayetinde yapılan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekildiğini duyurmuştu.

Akabinde Kiev’in tahıl ihracına devam etmek için geçici nakliye rotası oluşturmak istediğini belirtmesi üzerine Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz limanlarına gidecek gemilerin askeri yük taşıyor olarak görülebileceği uyarısında bulunmuştu.

Bunun üzerine misillemede bulunan Ukrayna Savunma Bakanlığı, bugünden (21 Temmuz) itibaren Karadeniz’deki Rus ve Rusya işgali altındaki Ukrayna limanlarına giden tüm gemilerin “potansiyel askeri kargo taşıyıcısı” olarak değerlendirileceğini bildirmişti.

Kaynak: Euronews

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close