Rusya savaş alanına yeni Pantsir-SM hava savunma sistemleri transfer ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya savaş alanına yeni Pantsir-SM hava savunma sistemleri transfer ediyor

Abone Ol 

Rus medyası, Pantsir hava savunma sisteminin yeni versiyonunun Rusya’nın Ukrayna’daki cephelerine transfer edildiğini duyurdu.

Rus RIA Novosti tarafından verilen bilgilere göre; yükseltilmiş Pantsir-SM hava savunma sistemi, temel versiyona kıyasla daha yüksek etkinlik gösteriyor.

Diğer bir ifade ile yeni Pantsir-SM hava savunma sistemi, mini-dronları, güdümlü top mermilerini ve yüksek hızlı balistik hedeflere karşı önemli ölçüde genişletilmiş algılama, izleme ve angajman menzilleri sunuyor.

Pantsir-SM, komuta güdümlü karadan havaya füzeler ve bir çift çift namlulu 30 mm otomatik topla donanmış, kamyona monteli bir karayolu mobil hava savunma sistemidir.

Modernize edilmiş Pantsir-SM, optik-elektronik bir kompleksin yanı sıra tespit ve takip için son teknoloji ürünü faz dizili radar ile gelişmiş bir atış kontrol sistemi içermektedir. Pantsir-SM 75 kilometreye kadar olan mesafelerdeki küçük hedefleri tespit etme kabiliyetine sahipken, yeni tanıtılan güdümlü hipersonik füzelerin kullanımı ile önleme menzilini 40 kilometreye kadar uzatmaktadır.

Daha önce açıklanan arka plan bilgilerinde Pantsir-SM’nin yeni hipersonik güdümlü füzelerle entegre edildiği ve 20 kilometre menzile sahip önceki Pantsir-S modeline kıyasla angajman menzilinin iki katına çıktığı belirtilmişti.

Sistemin hedefleri tespit etme ve etkisiz hale getirme kabiliyeti de 15 kilometreden 18 kilometre yüksekliğe çıkarıldı. Ayrıca, bu yeni füzelerin yanı sıra, modernize edilmiş sistem Pantsir-S1 kompleksinden füzeleri de kullanabilmektedir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close