Rusya: "S-350 uçaksavar sistemi ilk kez gerçek savaş koşullarında hedeflerini düşürdü" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya: “S-350 uçaksavar sistemi ilk kez gerçek savaş koşullarında hedeflerini düşürdü”

Abone Ol 

Rusya yapımı S-350 uçaksavar sisteminin Ukrayna’da ‘gerçek savaş koşullarında otomatik olarak ilk defa karşı tarafın hava araçlarını düşürdüğü’ belirtildi.

Sputnik haber ajansına bilgi veren bir kaynak, “Uçaksavar sistemi S-350 özel askeri operasyonun sürdürüldüğü alanda, gerçek savaş koşullarında ilk defa operatörün müdahalesi olmadan, tamamıyla otomatik bir biçimde Ukrayna tarafına ait hava araçlarını saptadı, izledi ve onları vurup düşürdü” dedi.
Kaynak, Rus uçaksavar sisteminin füzeleriyle Ukrayna tarafının uçaklarının ve insansız hava araçlarının düşürüldüğünü söyledi.
S-350 sisteminin otomatik modda çalışırken bir insan tarafından verilen kararlarla değil yapay zeka yardımıyla harekete geçtiğini belirten kaynak, belirlediği hedefleri vurabilmiş olmasının, uçaksavar sisteminin doğru algoritmayı seçebildiği anlamına geldiğini de ekledi.
S-350; uçaklar, insansız hava araçları ve seyir füzeleri gibi hareket halindeki hava hedeflerini saptayıp düşürmesi için geliştirilmiş bir sistem. Söz konusu sistem, 120-150 kilometre menzil içerisindeki hava hedeflerini vurabiliyor. Balistik hedefler içinse sistemin menzili 25 kilometre.

Kaynak: Sputnik

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close