Rusya, Pasifik'te geniş çaplı deniz tatbikatı gerçekleştirecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, Pasifik’te geniş çaplı deniz tatbikatı gerçekleştirecek

Abone Ol 

ABD’li hükümet yetkililerine göre Rusya, Karayipler açıklarında geniş çaplı hava ve deniz tatbikatı gerçekleştirecek.

Miami Herald’ın ABD kaynaklarına dayandırdığı bilgilere göre tatbikat, 12 Haziran’da Küba’nın Havana Limanı’na varacak ve bir hafta kalacak olan üç Rus Donanma gemisi ve nükleer güçle çalışan bir denizaltıyı içeriyor.

Kübalı yetkililer ziyaretin Rusya ile Küba arasındaki “dostane” ilişkilerin bir parçası olduğunu ve “gemilerin hiçbiri nükleer silah taşımadığı için” bölge için bir tehdit oluşturmadığını açıkladı.

ABD’li yetkililer de benzer şekilde, ABD ile Rusya arasında Ukrayna’nın işgali nedeniyle artan gerilime rağmen, deniz tatbikatlarını doğrudan bir tehdit olarak görmüyor.

Biden yönetimi geçtiğimiz ay Ukrayna’nın Rusya içindeki hedeflere karşı Amerikan yapımı silahları kullanmasına izin verdi ancak bu silahların kullanımını Belgorod bölgesindeki Rus topçu mevzileriyle sınırlandırdı.

ABD’li yetkililere göre Rusya Karayipler’de yapacağı tatbikat konusunda ABD’yi bilgilendirmedi ancak ABD Donanması gemilerin hareketlerini bir süredir takip ediyordu.

Gelecek haftaki tatbikat, Rusya’nın 2019’dan bu yana Karayipler’de gerçekleştirdiği ilk ortak hava ve deniz tatbikatı olacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close