Rusya, önümüzdeki 4 yıl içerisinde 5 yeni nükleer denizaltıya sahip olacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, önümüzdeki 4 yıl içerisinde 5 yeni nükleer denizaltıya sahip olacak

Abone Ol 

Rusya, nükleer denizaltı inşa etmekten sorumlu devlet destekli savunma sanayi üreticisi Sevmash’tan, 5 adet yeni Yasen sınıfı nükleer denizaltı alacağını duyurdu.

TASS tarafından verilen bilgilere göre; Rusya’da nükleer denizaltı inşasından sorumlu savunma sanayi üreticisi Sevmash’a ait tersanede, Yasen sınıfı 5 adet nükleer denizaltının inşaası devam ediyor.

Verilen bilgilere göre denizaltıların çapları 13, uzunlukları ise 130 metre olacak. Denizaltılar yüzeyde 16 knot, su altında ise 31 knot hıza sahipken, 100 güne kadar da otonom olarak su altında kalabilecek.

64 kişilik mürettebata kadar personel kapasitesine sahip olan denizaltı, 30 torpido barındıran 10 torpido tüpü ve her biri 5 Kalibr füzesi barındırabilen 8 fırlatma hücresi ile silahlandırılacak.

Her bir denizaltının ortalama 455 milyon dolara malolacağı tahmin ediliyor.

Rus Donanması’nın yeni teslim alacağı Yasen sınıfı denizaltının isimlerinin Arkhangelsk, Perm, Ulyanovsk, Voronezh ve Vladivostok olacağı ve denizaltıların 2028 yılına kadar teslim edilmesi bekleniyor.

Teslimatların ardından Rus Donanması’nın önümüzdeki yıllarda 12 adet Yasen sınıfı nükleer denizaltıya sahip olması ve bunları, Kuzey Filosu ve Pasifik Filosunda konuşlandırılması bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close