Rusya, kuracağı yeni tesisle Kamikaze İHA üretimini hızlandırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, kuracağı yeni tesisle Kamikaze İHA üretimini hızlandırıyor

Abone Ol 

Rus silah üreticisi Kalaşnikof geçen hafta yeni bir insansız hava aracı üretim tesisi kurdu.

Kalaşnikof grubu tarafından verilecek bilgilere göre tesis, Moskova’nın Ukrayna’da yoğun bir şekilde konuşlandırdığı bir silah sistemi olan güdümlü aylaklık mühimmatı üretmeye odaklanacak.

Kalaşnikof Başkanı Alan Lushnikov; “Bölümün ana görevi, güdümlü aylak mühimmatlı kompleksler üretmektir. Kompleksler, uzaktaki tek ve grup düşman kara hedeflerinin yüksek hassasiyetle imhası için tasarlandı.” açıklamasında bulundu. 

Lushnikov; 2024 yılında aylak mühimmat ve keşif uçağı üretimini birkaç kat artırmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

Rusya, savaş alanı kayıpları yaşarken Ukrayna altyapısını hedef almak için, büyük ölçüde İran yapımı Shahed sınıfı insansız hava araçlarına güveniyor.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby’ye göre Moskova, Ağustos ayından bu yana tahminen 400 Shahed insansız hava aracı aldı ve şimdi İran’dan daha gelişmiş askeri insansız hava araçları almak istiyor.

Buna karşılık ise Tahran, Rusya’dan saldırı helikopterleri, radarlar ve çok sayıda savaş eğitim uçağı dahil olmak üzere çeşitli savunma donanımlarını satın almaya çalışıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz ay planlı bir üretim artışının ardından Rus drone endüstrisinin 12 milyar dolar değerine ulaşacağını açıklamıştı.

Birinci Başbakan Yardımcısı Andrei Belousov, Rusya’nın 2026’nın sonuna kadar yılda 18.000 insansız hava aracı üretmeye başlayabileceğini açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close