Rusya 'Kıyamet Günü füzesini' Avrupa'ya yakın bir noktaya konuşlandırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya ‘Kıyamet Günü füzesini’ Avrupa’ya yakın bir noktaya konuşlandırıyor

Abone Ol 

Rusya, nükleer gücünü göstermek üzere tasarladığı bir hamleyle Yars kıtalararası balistik füzesini Avrupa’ya daha yakın bir noktaya konuşlandırdı.

Batı’da “Kıyamet Günü Füzesi” olarak da bilinen füze, Rusya’nın batısındaki Kozelsk askeri üssüne, Moskova’ya yaklaşık 1,500 kilometre ve Londra’ya 2,400 kilometre mesafeye konuşlandırıldı.

Askeri uzmanlara göre; Mach 30’un üzerindeki hızı dikkate alındığında, füze Londra’yı beş dakikadan daha kısa bir sürede vurabilir.

Diğer yandan Rusya’nın, Satan 2 olarak bilinen dünyanın en büyük balistik füzesini de Arktik bölgesinde test etmeyi planladığı belirtildi.

Geçtiğimiz hafta Rus füze kuvvetleri nükleer kapasiteli Avangard hipersonik süzülme aracıyla donatılmış kıtalararası bir balistik füzeyi Rusya’nın güneyindeki bir fırlatma silosuna yükledi.

RS-24 Yars füzesi 11.000 kilometre menzile sahip ve her biri 150 kilotonluk 10 adede kadar bağımsız hedeflenebilir savaş başlığı taşıyabiliyor. Mevcut ve gelecekteki hava savunmalarını etkisiz hale getirmek üzere tasarlanan füzenin azami hızı saatte 36.800 kilometreye, yani ses hızından 30 kat daha hızlı bir noktaya ulaşabiliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close