Rusya, Ka-52 helikopter filosunun %25'ini kaybetti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, Ka-52 helikopter filosunun %25’ini kaybetti

Abone Ol 

 İngiltere Savunma Bakanlığı’nın açıklamalarına göre, Rusya’nın toplam operasyonel Ka-52 helikopter filosunun %25’inden fazlasını kaybettiği görsel veriler doğrultusunda olarak doğrulandı.

Son istihbarat güncellemesi, işgalin başlangıcından bu yana Ukrayna’da Rusya’nın Ka-52 saldırı helikopterinde en az 23 doğrulanmış kayıp olduğunu söyledi.

Bakanlık, “Bu, Rus Hava Kuvvetleri’nin hizmet içi 90 Ka-52 filosunun %25’inden fazlasını ve Rusya’nın Ukrayna’daki toplam helikopter kayıplarının yaklaşık yarısını temsil ediyor” dedi.

Bir rapora göre, Rus saldırı helikopterleri büyük oranda Ukrayna’nın MANPADS sistemlerinin kurbanı olurken, Rus askeri doktrininin bir parçası olan jet uçaklarının saldırı helikopterlerine olan desteğinin tam olarak sağlanamaması da kayıpların miktarının açıklanmasında ortaya çıkan açıklamalardan.

Savunma Bakanlığı, Rusya’nın cephe hattı yakınında etkili bir şekilde sabit kanatlı platformlar aracılığyla yakın hava desteğini güvenilir bir şekilde yürütmek için yeterli hava üstünlüğünü hala koruyamadığını ve topçu mühimmatının azalmakta olduğunu belirtti.

Eylül ayında, Ukrayna Ordusu’nun kuzeydoğu ve güneyde binlerce kilometrekarelik karşı taarruzlarda bulunduğu da raporda bildiriliyor.

Savunma Bakanlığının açıklamalarına göre savaşlar artık doğuda ve güneyde Kherson’a doğru ortalanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close