Rusya: İsrail Ukrayna'ya destek sağlarsa ilişkilerimiz sıfırlanır - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rusya: İsrail Ukrayna’ya destek sağlarsa ilişkilerimiz sıfırlanır

Abone Ol 

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, İsrail’in Rusya-Ukrayna savaşındaki tutumunu değerlendirdi.

Rusya’nın eski devlet başkanı ve şimdiki Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev, İsrail’in Ukrayna’ya silah sağlamasının Moskova yönetimi ile ilişkileri sıfırlamaya yol açacağını söyledi.

Medvedev sosyal medya platformu Telegram kanalından yaptığı paylaşımda, “İsrail, Kiev rejimine silah tedariki sağlayacak gibi görünüyor. Bunu yapması halinde ülkelerimiz arasındaki ilişkiler yok olmaya yüz tutar.” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail ve Rusya arasında bir süredir Yahudi Ajansı sorunu sebebiyle tansiyon yükselmişti. Öte yandan İsrail’in Suriye’de İran destekli milislere yönelik hava saldıırları düzenlediği biliniyor. Rusya’nın ise İsrail’in Suriye’de İran destekli milislere yaptığı hava saldırılarını çok kez görmezden geldiği ifade ediliyordu.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, Ukrayna’ya silah sağlaması halinde İsrail’in Stepan Bandera ve Roman Shukhevych’i kendi kahramanları olarak ilan etmeleri gerektiğini söyledi.

Söz konusu iki isim, 1940-1950 yılları arasında Ukrayna’daki milliyetçi liderler olarak biliniyordu. Rus kaynakları ayrıca Bandera ve Shukhevych’i “Nazi iş birlikçisi” olarak nitelendiriyor.

İsrail Diaspora Bakanı Nachman Shai, pazartesi günü yaptığı açıklamada İran’ın Rusya’ya seyir füzesi temin ettiği haberlerinin çıkması üzerine İsrail’in de mevcut süreçte bir taraf alacağını deklare etti.

Bu kapsamda Nachman Shai, İsrail’in Ukrayna’yı askeri olarak destekleyeceğini vurguladı.

Rusya bugün ve geçtiğimiz günlerde başkent Kiev olmak üzere Ukrayna’nın çeşitli bölgelerini seyir füzeleri ve İran yapımı kamikaze İHA’larla vurmuştu.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close