Rusya, iki yeni ordu ve otuz yeni birlik kuracağını duyurdu - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rusya, iki yeni ordu ve otuz yeni birlik kuracağını duyurdu

Abone Ol 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu üst düzey generallere yaptığı açıklamada “Rus birliklerinden oluşan gruplar düşmanı mevzilerinden püskürtmeye devam ediyor” dedi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu yaptığı açıklamada askerlerinin Ukrayna güçlerini geri püskürttüğünü ve Moskova’nın bu yılın sonuna kadar iki yeni ordu ve otuz yeni birlik ekleyerek ordusunu güçlendireceğini söyledi.

2022’de Ukrayna’yı işgal eden Rusya, aşırı güç kullanımının ardından doğu ve güneydeki güçlerinin bir kısmını hızla geri çekti ancak Ukrayna’nın geçen yılki karşı saldırısının ardından önemli kazanımlar elde edemeyince yavaş yavaş ilerlemeye devam ediyor.

Rusya, Ukrayna’nın beşte birinden biraz daha azını kontrol ediyor ve Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova’nın geçen ay Ukrayna’nın doğusundaki küçük Avdiivka kentini ele geçirmesinin ardından birliklerine daha fazla ilerleme emri verdi.

Savunma Bakanı Sergey Şoygu üst düzey generallere yaptığı açıklamada “Rus birliklerinden oluşan gruplar düşmanı mevzilerinden püskürtmeye devam ediyor” dedi ve ekledi:

“Amerika Birleşik Devletleri ve yanındakiler Rus Silahlı Kuvvetlerinin başarısından son derece endişe duyuyor.”

“Birleşik asker gruplarımız elde edilen başarıların üzerine yenilerini eklemeye ve düşman hedefleri üzerindeki canlı ateş etkisini arttırmaya devam edecektir.”

Şoygu, yüz binlerce sözleşmeli asker alan Rusya’nın iki yeni ordu ve 14 tümen ve 16 tugay dahil 30 birlik oluşturacağını söyledi.

Batılı istihbarat şefleri savaşın bir dönüm noktasında olabileceğini, zira Kiev’in savaş alanında daha fazla gerilemeyi önlemek için Batılı müttefiklerinden daha fazla silaha ihtiyacı olduğunu söylüyor. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin Salı günü yaptığı açıklamada Ukrayna’nın bekasının tehlikede olduğunu söyledi.

Harvard Kennedy School’un Russia Matters projesine göre Rusya 2022 işgalinden bu yana Ukrayna topraklarının 65.000 kilometrekaresini ele geçirdi.

Şoygu güvenliğin artırıldığını söyledi

Ukrayna savaşa hazır asker sıkıntısı çekerken yeni bir seferberlik yasasını tartışıyor ve Washington’dan gelen destek Kasım ayındaki ABD başkanlık seçimleri öncesindeki siyasi çekişmeler nedeniyle gecikiyor.

Rusya’da 15-17 Mart’ta yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Ukrayna, Rus sınır bölgelerini bombalayarak, rafinerilere saldırarak ve sınırı delmek için vekil güçler kullanarak saldırılarını arttırmıştı.

Şoygu, Rus hükümeti ve diğer tesislerde güvenliğin sıkılaştırıldığını ve hava savunmasının güçlendirildiğini söyledi.

Rusya’nın seçim sırasında 419 Ukrayna insansız hava aracı ve 67 roket düşürdüğünü ve Ukraynalı güçlere ağır kayıplar verdirdiğini söyledi.

Putin, Rusya’nın saldırılar nedeniyle Ukrayna’yı mutlaka cezalandıracağını ve Batı destekli topçu saldırılarına karşı savunma olarak Ukrayna topraklarından bir tampon bölge daha oluşturabileceğini söyledi.

Putin Çarşamba günü Kremlin’de düzenlenen bir toplantıda, “Öncelikli görev güvenliği garanti altına almaktır. Burada farklı yöntemler var, bunlar kolay değil ama bunu yapacağız.” dedi.

Kaynak: Reuters, Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close