Rusya: "ABD’nin Ukrayna’ya seyreltilmiş uranyum mermisi tedarik etmesi insanlık dışı" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rusya: “ABD’nin Ukrayna’ya seyreltilmiş uranyum mermisi tedarik etmesi insanlık dışı”

Abone Ol 

Rusya’nın Washington Büyükelçiliği, ABD’nin Ukrayna’ya seyreltilmiş uranyum tankı mermisi tedarik etme kararını ‘insanlık dışılığın göstergesi’ olarak nitelendirdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada, bu 120 mm’lik uranyumlu tank mermilerinin, Washington’un 175 milyon dolar değerindeki yeni askeri yardım paketi kapsamında yıl sonundan önce Kiev’e teslim etme sözü verdiği, ABD yapımı Abrams M1 tanklarında kullanılacağını bildirmişti.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre, Rusya’nın Washington Büyükelçiliği Telegram üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Açıkçası Washington, Moskova’yı ‘stratejik yenilgiye’ uğratma düşüncesiyle, sadece son Ukraynalıya kadar savaşmaya değil, aynı zamanda tüm nesilleri ortadan kaldırmaya da hazır. ABD kasıtlı olarak ayrım gözetmeyen etkileri olan silahları transfer ediyor. Bunun sonuçlarının tamamen farkında. Bu tür mühimmatların patlaması, hareketli bir radyoaktif bulutun oluşmasına neden oluyor.”

Seyreltilmiş uranyum tartışmalı bir mühimmat. Çünkü önceki çatışmalarda kanser ve doğum kusurları gibi sağlık sorunlarıyla ilişkilendirildi, ancak bunun nedeninin bu mühimmat olduğu kesin olarak kanıtlanmadı.

Büyükelçilik, ABD’nin Ukrayna’ya bu tür mühimmat sağlayarak, Ukrayna’nın bugünü ve Avrupalı ​​komşularının da dahil geleceğine son derece kayıtsız kaldığını belirtti.

Ayrıca, Rus ordusunun Ukrayna’ya gönderilen silahları düzenli olarak imha etmeye devam edeceğini de vurguladı.

Kaynak: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close