Rusya: "ABD, Rusya'da darbe hazırlığı organize ediyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rusya: “ABD, Rusya’da darbe hazırlığı organize ediyor”

Abone Ol 

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD’nin ülkede darbe hazırlığında olduğunu öne sürdü.

Ryabkov, Washington yönetiminin Putin iktidarını sona erdirmek için Rusya’da ayaklanma organize etmeye odaklandığını söyledi.

Rus diplomat, “ABD, Rusya’ya karşı sadece hibrit bir savaş yürütmüyor. Aynı zamanda buradaki yönetimi değiştirmeye ilgisini de giderek artırıyor ve bir darbe örgütlüyor” diye konuştu.

Rusya Dışişleri’nde ABD’yle ilişkilerden sorumlu bakan yardımcısı olarak görev yapan Ryabkov ayrıca ABD’nin yeni bir silahlanma yarışına girmemesi gerektiği uyarısı yaptı.

Rusya’yla NATO arasında savaş ihtimalinin gözardı edilemeyeceğini belirten Rus diplomat, “Provokasyonlara yenik düşmeyiz ancak güvenliğimizi sağlayacağımızın garantisini verebiliriz” dedi.

Ryabkov’un ABD’ye yönelttiği “hibrit savaş” suçlamasını, geçen ay Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da Çin’de katıldığı bir forumda dile getirmişti.

Şoygu o dönem, “Batı, bize karşı başlattığı hibrit savaşta uğradığı stratejik yenilgiden açık dersler çıkarıyor. Küçümsedikleri Ukrayna’yı bir koçbaşı olarak seçtiler ve onu kolay harcanabilir gördüler” ifadelerini kullanmıştı.

Konvansiyonel savaşı, siber savaş, yalan haberler, seçim müdahaleleri ve diplomasi gibi yöntemlerle birleştirerek destekleyen askeri stratejiye “hibrit savaş” adı veriliyor.

ABD’yle Rusya arasındaki gerilim Şubat 2022’de başlayan Ukrayna savaşının ardından ciddi şekilde tırmanmıştı. Moskova’nın Ukrayna’yı işgal harekatına başlamasının ardından ABD yönetimi Rusya’ya yönelik geniş çaplı ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlamış ve Kiev’e milyarlarca dolar değerinde silah desteği sunmuştu.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close