Rusya, 5. nesil Su-57 savaş uçaklarını mini İHA'larla güçlendirecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, 5. nesil Su-57 savaş uçaklarını mini İHA’larla güçlendirecek

Abone Ol 

Rusya, 5. nesil Su-57 savaş uçaklarını, kendileri için özel olarak tasarlanan taarruz, keşif ve elektronik harp amaçlı mini İHA’larla güçlendireceğini açıkladı.

Sputnik’e demeç veren Rusya savunma kaynakları, söz konusu mini insansız hava araçlarının (İHA) Su-57 savaş uçakları tarafından taşınabilecek şekilde geliştirildiğini açıkladı.
Rus kaynak, “Su-57’ler için, uçakların dış askıda ve gövde içi bölmede taşıyabileceği ve havadayken fırlatabileceği çeşitli amaçlara yönelik mini İHA’lar üretildi. Uçakların aynı anda birden fazla İHA fırlatması ve İHA grubunu yönetmesi planlanıyor” dedi.
İHA’ların taarruz, keşif ve elektronik harp amaçlı olduğunu söyleyen kaynak, “Özellikle, bir grup Su-57 tarafından onlarca adet fırlatılan İHA’lar, savaş uçaklarının düşmanın hava savunma sistemlerini aşmasına olanak tanıyacak” ifadelerini kullandı.
5. nesil savaş uçağı olan Su-57, her türlü hava, kara ve deniz hedefleri için tasarlandı. Uçağın yüksek manevra kabiliyeti, en yeni kabin içi radyoelektronik ekipman kompleksi ve düşük görünürlük gibi ayırt edici özellikleri bulunuyor.

Türkiye’nin de gündemine gelmişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’den F-35 alamamaları halinde Rusya’dan Su-35 ve Su-57 alma imkanını gözden geçireceklerini söylemişti. Erdoğan, daha önce Moskova’da katıldığı MAKS-2019’da söz konusu uçakları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımıyla yakından inceleme fırsatı bulmuştu.
Su-57 uçakları, diğer ülkelerde de büyük bir ilgiyle takip ediliyor.
Kaynak: Sputnik

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close