Rusya 1960'lardan kalma 800 adet T-62 tankını modernize edecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya 1960’lardan kalma 800 adet T-62 tankını modernize edecek

Abone Ol 

 Rusya, eski Sovyet T-62 tanklarını restore etmeyi ve onarmayı planlıyor. Rus basınının bildirdiği üzere onarılacak ana muharebe tankı miktarının 800 adet. Tankların Ukrayna’daki Rus silahlı kuvvetlerine tedarik edileceğini söyleniyor.

Eylül ayında, Rusya’nın zaten eskimiş T-62’leri Suriye’den Ukrayna’ya gönderdiği bildirilmişti. Tacikistan ve Libya’dan T-62 tankları da Ukrayna’ya gönderildi. Sadece birkaç gün önce, yenileme için gönderilen Hint T-90 Bhishma tanklarının Hindistan’a iade edilmediğini, aynı zamanda Ukrayna’ya da gönderildiği de medyaya yansımıştı.

1961’de hizmete giren ana muharebe tankı olan T-62’nin elden geçirilmesi, Moskova’nın savaşta önemli sayıda tank kaybetmesi anlamına geliyor. Moskova’nın geçtiğimiz günlerde iki tank onarım tesisi kurmasının nedenlerinden birinin T-62 tanklarının elden geçirilmesi olduğu düşünülüyor. Bu iki tesis Moskova ve Rostov’un eteklerinde inşa edildi. Başlangıçta Moskova, bu fabrikaların Ukrayna’da imha edilen zırhlı savaş araçlarının onarımını devralmasını planladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close