Rus Ordusu, yeni 2S41 Drok kundağı motorlu havan sisteminin ilk partisini teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rus Ordusu, yeni 2S41 Drok kundağı motorlu havan sisteminin ilk partisini teslim aldı

Abone Ol 

Rus Savunma ve Teknoloji Kuruluşu Rostec, Rus Ordusu’na ilk yeni 2S41 Drok 82 mm kundağı motorlu havanların teslim edildiğini duyurdu.

Rus Savunma Sanayi Kuruluşu Rostec tarafından yapılan açıklamada; “Typhoon-VDV” zırhlı aracına dayalı 2S41 “Drok” 82 mm kundağı motorlu havan toplarının ilk partisi Rus Ordu birliklerine teslim edildi” ifadeleri kullanıldı.

Rus devlet medyası TASS tarafından verilen bilgilere göre; Typhoon-VDV mayına dayanıklı korumalı devriye aracı üzerinde geliştirilen yeni Drok havan sistemi, maksimum 6.000 m ve minimum 100 m menzile sahip 82 mm havan topu ile donatıldı.

Rus devlet silah ihracat ajansı Rosoboronexport, Drok havanlarının düşman unsurlarını ateş altına almak, gözlem noktalarını kör etmek ve saldırı öncesi alanları duman ile perdelemek için tasarlandığını açıkladı.

Verilen bilgilere göre havan topu; geleneksel 82 mm mühimmatın yanı sıra artırılmış güç ve menzile sahip yeni mermileri ateşleyebiliyor. Araçta ayrıca ek olarak 82 mm’lik bipodlu ve taban plakalı havan topları bulunuyor. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close