Rus Ordusu, modernize edilmiş BMD-2 ZMA'larını teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rus Ordusu, modernize edilmiş BMD-2 ZMA’larını teslim aldı

Abone Ol 

Rusya Savunma Bakanlığı, BMD-2 piyade savaş araçlarının BMD-2M standardına modernizasyonunun tamamlandığını ve orduya teslim edildiğini açıkladı.

2021 yılında başladığı belirtilen modernizasyonun ana hedefinin, araçların BMD-2M standartlarında silahlandırılmasını sağlamak olduğu açıklanmıştı.

Araçlara, özellikle BMD-2 aracının standart silahı olan 2A42 30 mm otomatik top ve PKT 7.62 mm makineli tüfeğe ek olarak, Kornet ATGM için iki fırlatıcı ve AGS-17 30 mm otomatik bombaatar eklendi.

Verilen bilgilere göre araçlara ayrıca, lazer mesafe bulucu, termal görüntüleme kameraları ve hedef izleme fonksiyonuna sahip güncellenmiş bir nişan kompleksi eklendi.

Modernize edilmiş BMD-2’nin üretim hacmiyle ilgili olarak Rus medyasında farklı rakamlar yer aldı. Rus medyasında dolaşan bilgilere göre 2021’de 200 adet, 2021’de ise 600 araç orduya teslim edilecekti.

Ancak verilen bilgilere göre teslimatlar, Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya’nın devlet kuruluşu Rostec tarafından “öncelikler bahane gösterilerek” defalarca ertelendi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close