Rus Malva kundağı motorlu obüsünün testleri bu yıl sonunda bitiyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rus Malva kundağı motorlu obüsünün testleri bu yıl sonunda bitiyor

Abone Ol 

 Uralvagonzavod (UVZ), RIA Novosti’ye 152 mm kundağı motorlu obüs 2S43 “Malva”nın testlerinin bu yılın sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

“2021 yılında tasarımcı firma tarafından yapılan testlerde obüsün teknik ve taktik açıdan isterleri karşıladığı görüldü. Prototipin nihai hale getirilmesinin ardından beklenen takvim dahilinde Rus savunma Bakanlığı’nın test sürecine başlaması için obüs teslim edildi.”

Malva, kavramsal tasarım aşamasında Burevestnik Merkez Araştırma Enstitüsü’nde (Uralvagonzavod’un bir parçası) geliştirildi. Geliştirme sürecinin bir parçası olarak, tekerlekli kundağı motorlu 80 mm havan topu “Drok”, tekerlekli kundağı motorlu 120 mm top “Floks” ve 120 mm top içeren birbirine bağlı iki paletli platformda taşınan Arktik birimler de oluşturuldu.

152 mm’lik bir obüs, düşman ileri komuta mevzilerini, savunma yapılarını, topçu ve roket bataryalarını, cephaneliklerini vb. yok etmek için tasarlanmıştır. 152 mm top, 8×8 kamyon şasisi temelinde monte edilmiştir. Geliştiriciye göre, kendinden tahrikli silahın maksimum atış menzili 24,5 kilometreye ulaşabiliyor. Aracın çeşitli türlerde 30 adet mermi taşıyabileceği söyleniyor. Malva’nın kütlesi 32 tondur. “Malva”, özellikle aktif olarak Rus Ordusu’nda kullanılan Msta-S kundağı motorlu obüste de kullanılan 2A64 topunu kullanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close