Rus helikopterleri, tatbikatlarda son derece düşük irtifalarda uçuş gerçekleştiriyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rus helikopterleri, tatbikatlarda son derece düşük irtifalarda uçuş gerçekleştiriyor

Abone Ol 

 Askeri bölgenin basın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Merkez Askeri Bölge’ye bağlı Mil Mi-8AMTSh-V ve Mi-24 helikopterleri, batı Sibirya’daki Novosibirsk Bölgesi’nde son derece düşük irtifalarda eğitim uçuşları gerçekleştirdi.

“Tatbikat sırasında, askerler çiftler halinde kalkış, formasyon uçuşu ve 150 m’ye kadar olan bir irtifada minimum aralıklarla uçuş eğitimi aldı. Ayrıca pilotlar, simüle edilmiş bir düşmanın mobil ve sabit yer hedeflerini tespit etme ve belirleme, onlara saldırma ve karadan havaya füzelerle saldırılardan kaçınma alıştırmaları yaptı” dedi.

Eğitim uçuşlarına yaklaşık 50 uçuş ve yer personeli katıldı.

Mi-8AMTSh, Mi-8AMT çok amaçlı helikopterine dayalı bir nakliye/savaş helikopteridir. Helikopterin gelişmiş bir aviyonik takımı, güdümlü silahları ve artırılmış zırh koruması vardır. Maksimum kalkış ağırlığı 13 ton, maksimum hızı 250 km/sa, seyir hızı 230 km/sa, menzili 610 kilometre ve yük kapasitesi 4 ton. Sağlık personeli eşliğinde sedyelerde 12 yaralı asker veya 26 asker taşıyor. Mi-8AMTSh, üç kişilik bir mürettebata (pilot, yardımcı pilot ve uçuş mühendisi) sahiptir. 2,100 hp’lik iki TV3-117VM turboşaft motora sahiptir. Helikopter, 2009 yılında Rus Hava Kuvvetleri ile operasyonel hale geldi.

Mi-24, Mil Deneysel Tasarım Bürosu (şu anda Rus Helikopterleri Grubunun bir parçası olan Mil ve Kamov Ulusal Helikopter Merkezi olarak bilinir) tarafından geliştirilen Sovyet ve daha sonra Rus yapımı bir saldırı helikopteridir. Savaş alanında ateş desteği sağlamak, havadan iniş yapmak ve birlikleri taşımak için tasarlanmıştır.

Bugün Mi-24’ün kimyasal keşif, mayın döşeme, denizaltı karşıtı savaş, devriye, kurtarma varyantları vb. dahil olmak üzere 30’dan fazla versiyonu var. Bunlar 50’den fazla ülkede hizmet veriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close