Rus Donanması önümüzdeki aylarda yeni bir çıkarma gemisini teslim alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rus Donanması önümüzdeki aylarda yeni bir çıkarma gemisini teslim alacak

Abone Ol 

Rusya devlet haber ajansı TASS, ülkenin Deniz Kuvvetleri’nin ilk modern Proje 11711 gemisini 2024 yılında teslim alacağını duyurdu.

Rus devlet haber ajansı TASS’ın haberine göre, halen Yantar Baltık Gemi İnşa Fabrikasında inşa edilmekte olan “Vladimir Andreev” adlı 11711 sınıfı çıkarma gemisi, önümüzdeki yıl içinde denize indirilecek ve Rus Donanma Filosuna entegre edilecek.

“Vladimir Andreev” adı verilen gemi, şu anda tersanede bulunuyor ve yıl sonuna kadar  tamamlanması planlanıyor. Ajansın kaynağına göre geminin 2024 yılı sonuna kadar denize indirilmesi, deniz denemelerine başlaması ve Rus Donanmasına katılması bekleniyor.

Üretici Yantar Genel Müdürü Ilya Samarin TASS’a yaptığı açıklamada, Nisan 2019’da tersanede temelleri atılan “Vladimir Andreev” ve “Vasily Trushin” gemilerinin temel Proje 11711’den önemli ölçüde farklı olduğunu açıklamıştı.

Ön verilere göre, yeni teslim alınacak olan gemi muadillerine göre daha uzun boyutlarda olacak ve deplasmanları 7,000-8,000 tona yükseltilecek.

Her bir gemi 13 ana muharebe tankı ya da 36 piyade savaş aracı ve zırhlı personel taşıyıcı ile birlikte bir deniz piyade taburu taşıma kapasitesine sahip olacak.

Ayrıca gemi iki adet 30mm altı namlulu AK-630 topçu sistemi ve bir adet ikiz AK-630M-2 ile silahlandırılacak ve güvertede bir arama-kurtarma Ka-27 helikopteri ya da bir nakliye-savaş Ka-29 helikopteri bulundurabilecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close