Rus ağır yük helikopterinde motor değişikliği - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rus ağır yük helikopterinde motor değişikliği

Abone Ol 

 Rus Mil Mi-26 ağır yük kargo helikopteri, SSJ-NEW yolcu uçaklarına ve Be-200 amfibi uçaklarında kullanılmak üzere tasarlanan Aviadvigtel PD-8 motoruna dayalı olarak oluşturulan bir motoru kullanabilir.

PD-8 motorunun üç prototipi, testlere tabi tutuluyor. Halen aşılması gereken sorunlarla birlikte gelecek yıllar için de test sürecinin devam etmesi beklenmekte. Mi-26 şu anda, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin ardından 2015 yılında tedariki durdurulan Ukraynalı Lotarev D-136 turboşaft motorunu kullanıyor.

Dünyanın en büyük helikopteri Mi-26’nın motoru, PD-8 motorunu temel alarak oluşturulabilir. PD-8 motorunun çekirdek kısmı, yeni nesil Mi-26 helikopterinin motoru için kullanılabilir. PD-8 motoru, MC-21 uçağına güç sağlamak için tasarlanmış, bir başka itki sistremi olan PD-14’e dayanmaktadır. Çalışma, Rostec United Engine Corporation (UEC) işletmelerinin geniş bir işbirliğini içeriyor. Bu süreçte PD-14 motoru sürecinde elde edilen deneyim aktif olarak kullanılıyor.

Mil Mi-26, bir Rus ağır nakliye helikopteridir. Seri üretime geçmiş en büyük ve en güçlü helikopterdir. Mi-26, önceki Mi-6 ve Mi-12 ağır nakliye helikopterlerinin yerini almak üzere tasarlandı. Mi-6’nın iki katı kabin alanına ve taşıma kapasitesine sahip olan askeri ve sivil kullanım için bir ağır nakliye helikopteri olarak görev yaptı. Mi-26’nın birincil amacı, 13 tonluk amfibi zırhlı personel taşıyıcıları ve mobil balistik füzeler gibi askeri teçhizatı taşımaktı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close