Romanya'dan Almanya'ya istihbarat ve keşif dronları siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Romanya’dan Almanya’ya istihbarat ve keşif dronları siparişi

Abone Ol 

Romanya Savunma Bakanlığı, Alman Quantum Systems’den gelişmiş Vector insansız hava araçları sipariş ettiklerini duyurdu.

Defence Post’da yer alan haberde, kaç adet insansız hava aracı sipariş edildiği açıklanmadı ancak siparişlerin 36 aylık bir süre zarfında Romanya Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edileceği belirtildi.

Romanya Savunma Bakanlığı’na göre; 19.67 milyon dolar karşılığında verilen sipariş, Romanya ordusunun kabiliyetlerini arttırmayı amaçlıyor ve bölgedeki bir dizi operasyonda kullanılması bekleniyor.

Üretici firma Quantum Systems Gelir Müdürü Sven Kruck, “Romanya Savunma Bakanlığı tarafından gelişmiş Vector UAS’ımızı Romanya Silahlı Kuvvetlerine sağlamak üzere seçilmekten gurur duyuyoruz. Romanya ile işbirliğimiz, küresel hava savunma sistemlerini destekleme misyonumuzda önemli bir kilometre taşına işaret ediyor.” açıklamasında bulundu.

‘Üstün’ özellikler

Romanya Savunma Bakanlığı, Vector insansız hava araçlarının “üstün menzili, uçuş özerkliği, sensör kalitesi ve sağlam garanti koşullarının yanı sıra rekabetçi fiyat yapısı” nedeniyle seçildiğini açıkladı.

Dikey kalkış ve iniş yapabilen drone üç saatlik bir dayanıklılığa ve 180 kilometrelik bir uçuş menziline sahip.

Verilen bilgilere göre düşük gürültüsü onu gizli operasyonlar için ideal kılıyor ve son yazılım güncellemeleri küresel konumlandırma sisteminin reddedildiği bir ortamda çalışmasını sağlıyor.

Son iki yılda Ukrayna’ya 400’den fazla Vektör insansız hava aracı teslim edildi ve Ukrayna ordusunun gelişmiş savaş alanı hava istihbaratı ve durumsal farkındalık elde etmesine yardımcı oldu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close