Romanya, İsrail'den Iron Dome hava savunma füze sistemleri talep etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Romanya, İsrail’den Iron Dome hava savunma füze sistemleri talep etti

Abone Ol 

 22 Eylül 2022 tarihinde “BaklkanInsight” internet sitesinde yayınlanan bilgilere göre, Romanya Savunma Bakanı Vasile Dîncu, geçen hafta İsrail ziyareti sırasında İsrail Demir Kubbe kısa menzilli hava savunma füze sisteminin satın alınmasını talep etti.

İsrail medyası Haaretz’den alınan bilgilere dayanarak Romanya, İsrail’den savunma teknolojisi almak ve Romanya’da askeri teçhizat üretimi için lisans alma olasılığını görüşmek istiyor.

İsrail ile bir sözleşme yapılması durumunda, Romanya İsrail yapımı Demir Kubbe’yi alan ilk Avrupalı ​​olacak.

Demir Kubbe, topçu mühimmatına ve roketlere karşı koymak için özel olarak tasarlanmıştır. İsrail Savunma güçlerinden alınan bilgilere dayanarak, Ağustos 2022’de Gazze’den yapılan roket saldırıları sırasında Demir Kubbe füze savunma sistemi, gelen roketleri engellemede yüzde 97 başarı oranı elde etti. Bu saldırılar sırasında İsrail’e toplam 580 roket ve havan topu fırlatıldı.

Demir Kubbe şu anda Birleşik Devletler Ordusu ile hizmet veriyor. Son yıllarda ABD, İsrail’e Demir Kubbe sistemini geliştirmesi ve üretmesi için 1,6 milyar dolardan fazla para sağladı.

Demir Kubbe, alçak bulutlar, yağmur, toz fırtınaları veya sis de dahil olmak üzere tüm hava koşullarında 70 km’ye kadar menzilli kısa menzilli roketlere ve 155 mm topçu mermisi tehditlerine karşı koymak için İsrail yapımı etkili ve yenilikçi bir mobil savunma çözümüdür. Demir Kubbe, İsrail Savunma Şirketi Rafael tarafından ABD ile işbirliği içinde geliştirildi.

Demir Kubbe, tespit ve takip radarı, savaş yönetimi ve silah kontrol sistemi olmak üzere üç temel unsurdan oluşur. Konteyner fırlatıcılarından 20 atışa hazır füze ateşleme ünitesi mevcuttur. EL/M-2084 radar sistemi, İsrail savunma şirketi Elta tarafından geliştirildi. Kontrol sistemi, Rafael tarafından görevlendirilen İsrailli bir yazılım şirketi olan mPrest Systems tarafından yapıldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close