Riyad’da düzenlenen Uluslararası Savunma Fuarı’nda 7 milyar dolarlık satın alma sözleşmesi imzalandı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Riyad’da düzenlenen Uluslararası Savunma Fuarı’nda 7 milyar dolarlık satın alma sözleşmesi imzalandı

Abone Ol 

Bu yıl ikincisi düzenlenen Suudi Arabistan Uluslararası Savunma Fuarı, 116 ülkeyi temsil eden 773 isim ve 441 resmi heyetin katılımıyla 26 milyar riyal (yaklaşık 7 milyar dolar) değerinde 61 satın alma sözleşmesinin imzalanmasıyla sona erdi.

Fuarı 106 bin kişi ziyaret ederken etkinlik boyunca 17’si sanayi katılım alanında olmak üzere 73 anlaşma imzalandı.

Suudi Arabistan Askeri Sanayiler Genel Otoritesi (GAMI) Başkanı Ahmed bin Abdulaziz el-Ohali, Kral Selman bin Abdulaziz’in bu küresel etkinliğe sponsor olduğunu, Veliaht Prens, Başbakan ve GAMI Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed bin Selman bin Abdulaziz’in de sürekli ilgi ile yakından takip ettiğini ifade etti. Ayrıca, fuarın başarıya ulaşmasında, askeri hizmet ve teçhizat harcamalarının yüzde 50’sinin yerelleştirilmesinin yanı sıra Suudi liderliğin Vizyon 2030 hedefleri doğrultusunda dünyanın en iyi savunma ve güvenlik fuarları arasında özel bir küresel sergi düzenleme arzusunu yansıtan başarıya ulaşmasında büyük etkisi olduğunu vurguladı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Savunma Fuarı’nın dünyanın her yerinden sektör liderlerini ve yenilikçileri etkili bir şekilde buluşturmayı başardığına işaret eden Ohali, bunun Suudi Arabistan’daki savunma ve güvenlik sektörü pazarına girmek için küresel pazarların kapılarını açtığını kaydetti. GAMI Başkanı, fuarın, iletişim kurmak, bilgi alışverişinde bulunmak, dünya çapında iş ilişkileri kurmak ve bu sektördeki en son yenilikleri ve teknolojileri öğrenmek için etkili bir küresel platform haline geldiğini aktardı.

Fuarda Uzay Savunma Platformu, Savunmanın Geleceği Platformu, Savunmada Kadın Programı ve Geleceğin Yetenekleri Programı gibi savunma ve güvenlik sektörünün zenginleşmesine katkı sağlayan bir dizi program da yer aldı.

Kaynak: Sarkul Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close