Reuters: "NATO, Washington zirvesinde kilit silahların tedariği konusunda yeni bir plan belirleyecek" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Reuters: “NATO, Washington zirvesinde kilit silahların tedariği konusunda yeni bir plan belirleyecek”

Abone Ol 

Üç Avrupalı yetkili, NATO müttefiklerinin önümüzdeki hafta Washington’da yapılacak olan NATO zirvesinde, Rusya’nın saldırganlığı karşısında NATO üyesi ülkelerin kilit silah tedarikini hızlandırm taahhütü vereceğini açıkladı.

NATO’nun üç Baltık ülkesi tarafından ortaya konan ve ATO zirvesinde gündeme gelecek olan beş yıllık plan, ittifakın Ukrayna’daki savaş alanında hayati önem taşıdığı kanıtlanan ve geniş çaplı bir çatışma durumunda kullanılabilecek uzun menzilli füzeler ve diğer silah sistemlerini edinme çabalarını iki katına çıkarmasını öngörüyor.

Estonya Savunma Bakanlığı Savunma Politikası Müsteşarı Tuuli Duneton yaptığı açıklamada, “Rusya ordusunu beklenenden çok daha hızlı bir şekilde yeniden inşa ettiği için, önerimiz önümüzdeki beş yıl içinde hava savunması, uzun menzilli atışlar ve mühimmat üzerine odaklanmak” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili de Washington’un “öneriyi desteklediğini ve zirve sonuç bildirgesine dhil etmeye çalışacağını” belirtti.

Letonyalı bir yetkili ise yaptığı açıklamada, önerideki fikirlerin müttefiklerin zirvede imzalamaları beklenen “Savunma Sanayi Taahhüdüne” yerleştirileceği konusunda söz aldıklarını belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close