Reuters: İran, Rusya'yla drone ve füze satışı için anlaşma yaptı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Reuters: İran, Rusya’yla drone ve füze satışı için anlaşma yaptı

Abone Ol 

Birleşik Krallık merkezli haber ajansı Reuters, İran’ın Rusya’yla füze ve drone satışı için anlaşma yaptığını öne sürdü.

Ajansa konuşan ve kimlikleri paylaşılmayan üst düzey İranlı yetkililer ve diplomatlar, anlaşmanın 6 Ekim’de yapıldığını söyledi.

Kaynaklar, bu tarihte İran Cumhurbaşkanlığı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir’le İran Devrim Muhafızları’ndan iki üst düzey yetkili ve İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi’nden bir yetkilinin, Rusya’nın başkenti Moskova’ya ziyaret düzenlediğini belirtti.

İranlı yetkililerden biri, “Rusya daha fazla drone ve buna ek olarak Fatih’le Zülfikar gibi gelişmiş hassasiyete sahip balistik füzeler talep etti” dedi.

Fatih 300 kilometre, Zülfikar ise 700 kilometre menzile sahip.

Reuters’a konuşan ve kimliği paylaşılmayan bir Batılı diplomat da Rusya’yla İran arasındaki anlaşmayı doğruladı. Diplomat, söz konusu drone’lar arasında “kamikaze” olarak bilinen Şahid-136’nın da yer aldığını belirtti.

ABD başta olmak üzere Batılı ülkelerse Tahran’ın bu hamleyle Birleşmiş Milletler yaptırımlarını ihlal ettiğini öne sürüyor.

İranlı diplomat, bunun doğru olmadığını savunarak şunları söyledi:

Silahların nerede kullanıldığı satıcıyı ilgilendirmez. Ukrayna krizinde Batı gibi taraf tutmuyoruz. Biz krizin diplomatik yollardan çözülmesini istiyoruz.

ABD Dışişleri Bakanlığı, pazartesi Kiev’e düzenlenen saldırılarda İran yapımı silahların kullanıldığını iddia etmişti. Beyaz Saray, İran’ı yalan söylemekle suçlamış ve silah satışlarını engellemek için gereken önlemlerin alınacağını belirtmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov ise Ukrayna’ya karşı İran yapımı füze ve drone’ların kullanıldığına dair bilgisi olmadığını savunmuştu. Tahran da Kremlin’e silah sattığı iddialarını yalanlamıştı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close