Reuters: Fransa, İran Devrim Muhafızlarını terör örgütü olarak tanıyabilir - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Reuters: Fransa, İran Devrim Muhafızlarını terör örgütü olarak tanıyabilir

Abone Ol 

Paris ile Tahran arasındaki bağlar, Fransa’nın da taraf olduğu nükleer müzakereleri canlandırma çabalarının durmasıyla son aylarda kötüleşti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Almanya’nın hareketin siyasi açıdan önemli ve mantıklı olacağını söylemesinden bir gün sonra, Avrupa Birliği’nin İran Devrim Muhafızları’nı (IRGC) terör örgütü olarak tanıması fikrini dışlamadığını söyledi.

Paris ile Tahran arasındaki bağlar, Fransa’nın da taraf olduğu nükleer müzakereleri canlandırma çabalarının durmasıyla son aylarda kötüleşti.

Tahran yedi Fransız vatandaşını gözaltına alırken, Fransa protestoculara yönelik devam eden şiddetli baskıyı eleştiriyor.

Avrupa Birliğindeki bazı üye devletler AB’nin İran İslam Devrim Muhafızları Ordusu’nu (IRGC) terör örgütü olarak sınıflandırması çağrısında bulundu.

İngiltere’nin kararı önümüzdeki haftalarda vermesi bekleniyor.

Fransa şimdiye kadar bu konuda isteksiz davrandı.

Ancak Paris, bu hafta protestocuların daha fazla infaz edilmesi ve Ukrayna’ya karşı savaşında insansız hava araçlarının Rusya’ya nakledildiğini gören Tahran ile Moskova arasındaki yakın askeri koordinasyonun ardından kapıyı aralık bıraktı.

“Bu baskının devam ettiği göz önüne alındığında, Fransa, Avrupalı ortaklarıyla birlikte, herhangi bir istisna olmaksızın yeni yaptırım önlemleri üzerinde çalışıyor.”

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yeni bir dizi yaptırımın yeterli olmayacağını söyledi.

Twitter’da ‘Devrim Muhafızlarını terör örgütü olarak listelemek siyasi açıdan önemli ve mantıklı’ dedi ve bunun yapılabilmesi için yasal engellerin hala ortadan kaldırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

IRGC’yi terörist bir grup olarak tanımlamak, gruba üye olmanın, toplantılarına katılmanın ve logosunu halka açık bir şekilde taşımanın cezai bir suç haline geleceği anlamına gelecektir.

İran’ın 1979 İslam Devrimi’nden sonra Şii dini yönetim sistemini korumak için kurulan Muhafızlar, İran’ın siyasi sisteminde büyük bir etkiye sahip, ekonominin ve silahlı kuvvetlerin alanlarını kontrol ediyor ve İran’ın balistik füze ve nükleer programlarından sorumlu tutuluyor.

Devrim Muhafızları’nın İran’ın karmaşık güç yapısı üzerindeki siyasi etkisi, hükümeti düzinelerce Devrim Muhafızı komutanını içeren Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi’nin seçilmesinden bu yana arttı.

Bağlı kuruluşu Besic, 16 Eylül’de İran ahlak polisinin gözetimindeyken 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin ölümünün yol açtığı huzursuzluğa yönelik devlet baskısının ön saflarında yer aldı.

Kaynak: Reuters-GDH

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close