Reuters: "ABD ve Suudi Arabistan, savunma anlaşması imzalamaya çok yakın" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Reuters: “ABD ve Suudi Arabistan, savunma anlaşması imzalamaya çok yakın”

Abone Ol 

Beyaz Saray, Suudi Arabistan ile yapılan görüşmelerde önemli ilerlemeler kaydedildiğini ve ABD ile Suudi Arabistan arasında ikili bir savunma anlaşmasının imza aşamasında olduğunu açıkladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby, iki tarafın anlaşmaya “hiç olmadığı kadar yakın” olduğunu ve anlaşmanın artık imza aşamasına geldiğini belirtti.

Reuters tarafından verilen bilgilere göre; ABD’li ve Suudi müzakereciler, Çin’den silah alımının durdurulması ve Pekin’in ülkedeki yatırımlarının kısıtlanması karşılığında Suudi Arabistan’ın daha gelişmiş ABD silahlarına erişiminin yanı sıra Suudi Arabistan’ı savunmak için resmi ABD garantileri talep etmesi beklenen ikili bir anlaşma üzerindeki çalışmalarını tamamlamaya çalışıyor.

ABD’li bir yetkili ise Reuters’a verdiği bilgilerde, anlaşmanın bir parçası olarak ABD’li ve Suudi yetkililerin, F-35 savaş uçakları ve diğer silahların satışını da görüştüğünü açıkladı.

Yetkili ayrıca, savunma anlaşmasının NATO tarzı bir anlaşmadan farklı olacağını belirtti.

ABD-Suudi güvenlik anlaşmasının, yapay zeka da dahil olmak üzere gelişmekte olan teknolojilerin Riyad ile paylaşılmasını da içermesi bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close