Rapor: "Ukrayna doğuda ilerlerken, Rus kuvvetleri güneyde kayıplar veriyor" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Rapor: “Ukrayna doğuda ilerlerken, Rus kuvvetleri güneyde kayıplar veriyor”

Abone Ol 

Üst düzey askeri yetkililer, istihbarat raporlarına göre Ukrayna’nın Rusya kontrolündeki Bahmut kenti yakınlarındaki toprakları geri almak için harekâtını sürdürdüğünü ve güney cephesinde Rus kuvvetlerine ağır kayıplar verdiğini söyledi.

Ukrayna’dan yapılan açıklamalara göre Doğu Cephesi’nin birçok yerinde yoğun çatışmaların başladığını, ancak üç aydır devam eden karşı saldırıda önemli bir ilerleme kaydedilmediğini gösteriyor.

Ukrayna’nın geçtiğimiz yıl kaydettiği kazanımlara rağmen, kuzeydoğudaki toprakları geri kazanmadaki ilerlemesi yavaşladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve diğer yetkililer, karşı saldırının çok yavaş olduğu ve birliklerin yanlış yerlere yerleştirilmesi gibi stratejik hatalarla sekteye uğradığı yönündeki Batı eleştirilerine tepki gösterdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus kuvvetlerinin Bahmut’un güneyinde, kontrolü Ukrayna güçleriyle tartışmalı olan bölgelerde sekiz saldırıya karşı koymayı başardığını duyurdu.

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Anna Malyar, Ukrayna kuvvetlerinin Andriivka da dahil olmak üzere Bahmut’un güneyindeki 3 köy civarında kazanım elde ettiğini söyledi. Malyar Telegram kanalından yaptığı açıklamada, “Orada ilerleme kaydettik” dedi.

Malyar, daha önce Andriivka’nın Ukrayna kontrolüne geçtiğini bildirdi, ancak daha sonra ordunun köyün kontrolünü ilan etmesinden önce köyün çevresinde çatışmaların hâlâ devam ettiğini açıkladı.

Rus güçleri, aylarca süren kanlı çatışmaların ardından geçtiğimiz Mayıs ayında Bahmut’un kontrolünü ele geçirdi ve o tarihten bu yana Ukrayna güçleri, özellikle Bahmut’un güneyinde Rus mevzilerine sızdı.

Malyar, Ukrayna kuvvetlerinin Azak Denizi’ne doğru ilerlerken köy kümelerinin kontrolünü ele geçirmeye odaklandığı güney cephesinde, Rus kuvvetlerinin önemli kasabalara yönelik saldırılarda “ağır kayıplar” verdiğini söyledi.

Yetkili, Rusların kayıplarının savuma yeteneklerini kaybettirdiğini aktardı.

Güneye geçiş Rus güçlerinin, Moskova’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım Yarımadası ile geçtiğimiz yıl Şubat ayında başlayan kapsamlı işgalinin ardından alanı genişleyen doğuda kontrol ettiği alanlar arasında kurduğu kara köprüsünü bölmeyi amaçlıyor.

Kaynak: Aawsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close