Rapor: "Rusya'nın Ukrayna'daki kaybı, 10 yıl süren Sovyet-Afgan savaşından üç kat fazla" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Rusya’nın Ukrayna’daki kaybı, 10 yıl süren Sovyet-Afgan savaşından üç kat fazla”

Abone Ol 

Rusya’da muhalif medya kuruluşlarının araştırmasına göre savaşın başından bu yana yaklaşık 50 bin Rus askeri hayatını kaybetti.

Meduza ve Mediazona’nın Almanya’daki Tübingen Üniversitesi’nden veri analisti Dmitri Kobak’la yaptığı çalışmada, geçen yıl 24 Şubat’ta başlayan savaşta 47 bine yakın Rus askerin öldüğü öne sürüldü.

10 Temmuz’da yayımlanan araştırmada, “Çatışmaların 15 ayında (24 Şubat 2022 – Mayıs 2023 sonu) Sovyet birliklerinin Afganistan’da 10 yıl boyunca yürüttüğü savaştan üç kat daha fazla Rus askeri öldü” dendi.

Çalışmada, savaşta ağır yaralanan ve cepheye tekrar dönemeyen askerler de hesaba katıldığında söz konusu kaybın en az 125 bine çıktığına dikkat çekildi.

Kremlin, çatışmada verilen kayıplarla ilgili resmi rakamları en son eylülde paylaşmıştı. Buna göre 6 bine yakın Rus askerin cephede yaşamını yitirdiği savunulmuştu.

Birleşik Krallık’ın kamu yayımcısı BBC’nin Mediazona’yla haziranda yürüttüğü ortak çalışmada da 26 bin 801 Rus askerin öldüğünün doğrulandığı bilgisi paylaşılmıştı.

Öte yandan son yapılan çalışmada araştırmacılar, ilk kez miras taleplerini de inceledi. Buna göre 2014’ten beri Rusya’da yapılan 11 milyondan fazla miras talebi arasından savaş dönemine denk gelenler incelendi ve mevzubahis kayıp rakamları buna göre belirlendi.

2022’de 25 bin miras talebi yapıldığına dikkat çeken veri analisti Kobak, bunlardan 24 bininin savaşta hayatını kaybeden askerlerle ilgili olduğunu ifade etti.

Araştırmacı, bu yıla ilişkin verilere henüz ulaşamadıklarını belirterek, 2023’ün ilk altı ayındaki kayıpları tam hesaplayamadıklarını söyledi. Akademisyen, hayatını kaybeden Rus askerlerinin sayısının 40 bin ile 55 bin arasında bir rakama tekabül ettiğini düşündüklerini belirtti.

ABD ise bu yıl aralık-mayıs arasında 100 bine yakın Rus askerin hayatını kaybettiğini ya da yaralandığını öne sürmüştü.

Kremlin’le benzer politika uygulayan Kiev yönetimi de savaştaki kayıplarına ilişkin en son açıklamayı ağustosta yapmıştı. Buna göre cephede 9 bine yakın Ukraynalı askerin öldüğü savunulmuştu.

Kaynak: Independent, France24

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close