Rapor: Rusya'nın Suriye'deki saldırıları, Ukrayna savaşından bu yana önemli ölçüde azaldı - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rapor: Rusya’nın Suriye’deki saldırıları, Ukrayna savaşından bu yana önemli ölçüde azaldı

Abone Ol 

Moskova’nın Orta Doğu ülkesine müdahalesinden yedi yıl sonra, Suriye’deki Rus saldırılarının Ukrayna’yı işgalinden bu yana ilk kez önemli ölçüde azaldı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi raporu, geçtiğimiz yıl Rusya’nın Suriye’ye düzenlediği hava saldırılarında çoğunluğu sivil olmak üzere toplam 241 kişinin öldüğünü açıkladı. 

Rapora göre bu veri, Rusya’nın 30 Eylül 2015’te Devlet Başkanı Beşar Esad hükümetini desteklemek için Suriye’deki hava saldırılarını başlatmasından bu yana en düşük yıllık ölüm oranını işaret ediyor.

 İngiltere merkezli gözlemcilik kurumu, Şubat ayı sonlarında “Ukrayna’ya karşı savaşın başlamasından bu yana Suriye’de Rusya’nın rolü genel olarak azaldı” tespitinde bulundu. 

Moskova, Mart 2011’de Suriye’deki çatışmanın başlamasından bu yana Şam hükümetinin en büyük siyasi, ekonomik ve askeri destekçileri arasında yer alıyor.

Askeri müdahalesi, Esad’ın gidişatını değiştirmede ve güçleri isyancılara ve cihatçı gruplara karşı büyük toprak parçalarını kaybettikten sonra ona çatışmada üstünlük sağlamada çok önemliydi.

Gözlemevi, yedi yıl boyunca Rus saldırılarında ölenlerin sayısını 21.000’den fazla olarak açıkladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close