Rapor: Rusya'nın savunma harcamaları bütçe verilerine göre yıllık %282 arttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Rusya’nın savunma harcamaları bütçe verilerine göre yıllık %282 arttı

Abone Ol 

Rus Federal Hazine’nin çevrimiçi bütçe portalında yayınlanan verilere göre Rusya, yalnızca Ocak ve Şubat aylarında savunmaya 2 trilyon ruble (26 milyar dolar) harcadı.

Şoygu’ya göre artan askeri üretim ve devasa devlet harcamaları, Rusya’nın sanayisinin canlı kalmasını sağlayarak Batı yaptırımlarının ekonomik etkisini yumuşatmaya yardımcı oluyor.

Rus Federal Hazine’nin çevrimiçi bütçe portalında yayınlanan veriler, askeri harcamalara ilişkin özel bilgiler verdi. Rusya Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz Mayıs ayında bireysel aylık bütçe gerçekleştirme verilerini yayınlamayı durdurmuştu. Ancak şimdi 2022 ve bu yılın başlangıcına ilişkin verileri portala ekledi.

Yeni verilere göre savunma harcamaları Ocak ayında 1,18 trilyon ruble, Şubat ayında ise 822,4 milyar ruble olarak gerçekleşti.

Rusya’nın 2023 harcama planı, savunma için 4,98 trilyon ruble harcama öngörüyor. Veriler, ülkenin Ocak-Şubat aylarında savunma sektörü için planlanan yıllık tahsisinin %40’ından biraz fazlasını harcadığını gösteriyor.

Yoğun bir şekilde harcama yapılması ve enerji gelirlerinin düşmesi nedeniyle Rusya’nın bütçe açığı, 2022’deki 1,2 trilyon ruble fazlaya kıyasla Ocak-Nisan döneminde 3,4 trilyon ruble olarak gerçekleşti.

Ocak-Şubat 2023 döneminde milli savunma harcamaları, toplam bütçe harcamalarının %36,2’si, sosyal politikaya harcanan miktarın yaklaşık iki katı ve milli ekonomi harcamalarının neredeyse dört katı olarak gerçekleşti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close