Rapor: "Rusya'nın hedefinde GPS sinyalleri var" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Rapor: “Rusya’nın hedefinde GPS sinyalleri var”

Abone Ol 

Rusya, Ukrayna’nın drone saldırılarına GPS sinyallerine müdahale ederek engel olmaya çalışıyor.

ABD merkezli Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nin raporuna göre, Ukrayna ordusu Rusya’nın içlerine kadar saldırılarını genişletmesi Rusya’nın GPS sinyallerini bozmasıyla sonuçlanıyor.

Dünyadaki sinyal bozma aktivitelerini izleyen Gpsjam, Rusya’da son dönemlerde bu tür aktivitelerin çok keskin olarak arttığını gözler önüne seriyor.

ABD’nin yayın organı olan NBC’de yer alan bir haberde, geçtiğimiz Nisan ayında Rusya’nın küresel konumlandırma sistemi olan GPS’leri hedef aldığı haberine yer verilmişti. Bu haberde Ukrayna’nın GPS kullanmasının imkansız olduğu çünkü bu sinyalleri etkileyen sinyal bozucuların olduğu bilgisi paylaşılıyor.

ABD merkezli Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nden (CSIS) bir analist Space.com’a verdiği demeçte, uzmanların Rusya’nın GPS verilerini karıştırmasına şaşırmadıklarını daha önce de ABD ve NATO’nun yaptığı askeri tatbikatlarda bu yöntemin Rusya tarafından kullanıldığını ifade ediyor. Analiste göre, bu karıştırma işlemini yapacak teknolojiyi ise Rusya yıllar süren bir çalışma dizisiyle kendi imkanları ile üretti ve bu sistem çok büyük kamyonlar üzerinde çalıştırılıyor ve farklı alanlara konumlandırılıyor.  Rusya’nın GPS’in değerini ve önemini çok iyi anladığını belirten analist, Rusya’nın yörüngedeki uyduya saldırmadığını ancak Uzay Kuvvetlerinin bu tür olasılıkları izlediği bilgisini paylaştı.

Rusya, Moskova çevresinde daha fazla GPS uydu sinyali karıştırıyor

Analist space.com’a yaptığı açıklamada, Rusya’nın ABD tarafından kullanılan ve dünyadaki birçok ülkeye açık olarak sunulan Navstar uydu sistemini hedef aldığını söyledi. (Rusya’nın GLONASS adında kendi bağımsız sistemi varken, Avrupalıların Galileo ve Çin’in Beidou adında bir sistemi var.)

Navstar, her biri 12 saatte bir Dünya’nın yörüngesinde dönen 24 ana uydu kullanır. Sistem, dünyadaki kullanıcılara senkronize sinyaller göndererek çalışır. Uydular farklı yönlerde hareket ettiğinden, kullanıcı sinyallerini biraz farklı zamanlarda alır. Dört uydu mevcut olduğunda, GPS alıcıları, kullanıcının konumunu genellikle sadece birkaç fit içinde hesaplamak için sinyallerini kullanabilir.

SPACEX DE RUSYA’NIN HEDEFİNDE

Ukrayna, 24 Şubat’ta başlayan ve devam eden Rus saldırıları nedeniyle İnternet bağlantısı eksikliğinden de muzdaripti. SpaceX, Ukrayna’nın talebi üzerine, bağımsız bir altyapı seti sağlamak için ülkeye  binlerce Starlink terminali göndermişti.

Mart ayı başlarında SpaceX CEO’su Elon Musk, şirketi uyum sağlamasına rağmen Starlink sinyallerinin de bozulduğunu belirtmişti. Musk, Twitter üzerinden “Çatışma bölgelerinin yakınındaki bazı Starlink terminalleri tüm güncellemelere rağmen sinyal bozuculardan etkileniyor” demişti.

  • Kaynak: Ortadoğu Haber

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close