Rapor: "Rusya, Su-57'nin deniz varyantını geliştirecek" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Rusya, Su-57’nin deniz varyantını geliştirecek”

Abone Ol 

Rus devlet yayın kuruluşu TASS, United Aircraft Corporation CEO’su Yury Slyusar’ın verdiği bilgilere atıfta bulunarak, Rusya’nın uçak gemisi kaynaklı operasyonlar için Su-57 savaş uçağının bir deniz varyantını geliştireceğini açıkladı.

TASS Haber ajansı, yakın zamanda yayınlanan Rus deniz doktrinine dayandırdığı haberinde “gelişmiş uçak gemileri” ve onlara eşlik eden taşıyıcı grupların yeniden planlanması kapsamında, yeni uçak ve insansız hava sistemleri çalışmalarına başlandığını açıkladı.

United Aircraft Corporation CEO’su Yury Slyusar; “Su-57 programı kapsamında atılan temeller, Rus Donanması’nın ihtiyacı olan ürünleri, mümkün olan en kısa sürede geliştirmeyi mümkün kılıyor” ifadelerini kullandı. 

Rus Deniz Doktrini

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından bu yıl Donanma Günü’nde (31 Temmuz) imzalanan Rus deniz doktrini, donanmayı Kuzey Denizi Rotasını kontrol etmek ve “Akdeniz’de kalıcı bir Rus deniz varlığı” da dahil olmak üzere küresel genişleme yoluyla “büyük bir deniz gücü” haline getirmeyi hedefliyor.

Putin, bu hedeflere ulaşmak için donanmayı savaş gemilerini Zirkon hipersonik füzelerle donatmaya ve yeni uçak gemileri inşa etmeye çağırmıştı. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close