Rapor: "Rusya, savaşı kendi istediği şartlarda bitirmek için taktik nükleer silahlar kullanabilir" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Rusya, savaşı kendi istediği şartlarda bitirmek için taktik nükleer silahlar kullanabilir”

Abone Ol 

CSIS düşünce kuruluşu  tarafından hazırlanan bir araştırma raporuna göre, Rusya’nın nükleer doktrini, özellikle de stratejik olmayan nükleer silah stoku, NATO güvenliğinin en önemli sorunlarından biri haline geldi.

Rapor, Soğuk Savaş’tan Sovyetler Birliği’nin çöküşüne, Rusya’nın Kırım’ı ilhakına ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı devam eden savaşına kadar geçen süre zarfında doktrindeki süreklilikleri ve süreksizlikleri incelemek de dahil olmak üzere, ampirik araştırmalar yoluyla Rusya’nın stratejik nükleer silah doktrinini inceledi.

Raporda; “Rusya, çift yetenekli nükleer sistemleri kullanma ve kullanma tehdidinde bulunma konusundaki istekliliği nedeniyle, hakimiyeti kurma ve sürdürme yeteneğini üst düzeyde tutmaya devam ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Raporda ayrıca; Rusya’nın özellikle taktik nükleer silah kullanma konusunda NATO’dan ‘daha istekli’ olduğu belirtildi.

CSIS raporunda; “ABD ve NATO’nun çatışmaya girme ya da Rusya’nın şartlarıyla Ukrayna savaşını sonlandırma riski devam ediyor. Rusya, ABD’nin misilleme olarak nükleer eşiği aşmak istemeyeceğini ve çatışmayı erken sonlandırmaya istekli olabileceğini bilerek, kısıtlı da olsa taktik nükleer silah kullanabilir.” tespitinde bulunuldu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close