Rapor: Rusya, Kuzey Kutbu'ndaki Askeri varlığını artırıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Rusya, Kuzey Kutbu’ndaki Askeri varlığını artırıyor

Abone Ol 

Rusya, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan kuzey deniz yolunu geliştirme çabalarını hızlandırırken Kuzey Kutbu’nda büyük yatırımlar yapıyor ve askeri varlığını arttırıyor.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Middle East Instutie’de yer alan bir rapora göre, Rusya, nükleer ajansı Rosatom’un yeni sahip olduğu Chukotka buzkıran gemisine güç verecek iki yeni RITM-200 reaktörünü tanıttı.

Rusya’nın Arktik hedeflerini genişletme hedefi, Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar nedeniyle daha da keskinleşti.

Moskova, yaptırım uygulanan hidrokarbonlarını Kuzey Denizi Rotası üzerinden Asya’ya yönlendirmek istiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ekonomik zorluklarla karşı karşıya olan bu güzergahın geliştirilmesini “belirgin stratejik önceliklerden biri” olarak nitelendirdi.

Geçen yıl Ukrayna’ya yönelik saldırısını başlattıktan sonra Rusya, Kuzey Denizi Rotası geliştirme projesine 2035 yılına kadar yaklaşık 20 milyar euro yatırım yapmayı planladığını açıklamıştı.

Yetkililer kısa süre önce uğrak liman sayısının dörtten 11’e çıkarıldığını ve rotanın uzak doğu şehri Vladivostok’a kadar uzatıldığını belirtiyor.

Rus yetkililer 2030 yılında Kuzey Deniz Rotası üzerinden 190 milyon tondan fazla yük taşımayı umuyor.

Askeri Varlık

Rusya son iki yıl içerisinde, Sovyet döneminin sona ermesinden bu yana terk edilmiş birkaç üs ve havaalanını yeniden açıp modernize ederek Kuzey Kutup bölgesindeki askeri varlığını güçlendirdi.

Ayrıca Rusya, bu noktalara S-300 ve S-400 füzelerini konuşlandırdı ve farklı tipte nükleer bombardıman uçaklarını barındırmak için pistleri genişletti.

Ağustos ayında, Arktik deniz yollarını korumakla görevli Rus kuzey filosu, 8,000’den fazla servis personeli ve birkaç denizaltı ile büyük askeri tatbikatlar düzenledi.

NATO askeri komitesi başkanı Amiral Rob Bauer Kasım ayında yaptığı açıklamada “Arktik bölgesinde tetikte olmalı ve beklenmedik durumlara karşı hazırlıklı olmalıyız” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close