Rapor: "Putin'in Belgorod Nükleer Denizaltısı 'Kıyamet Günü' silahı taşıyor olabilir" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Putin’in Belgorod Nükleer Denizaltısı ‘Kıyamet Günü’ silahı taşıyor olabilir”

Abone Ol 

İçerisinde ‘kıyamet günü’ silahı olabileceği bildirilen bir Rus nükleer denizaltısının Ukrayna’ya konuşlandırıldığı ve savaşın tırmanması durumunda büyük bir tehlike arz ettiği belirtildi.

New York Post’un raporuna göre; Rus kuvvetleri tarafından Kuzey Kutup Dairesi’ne yerleştirilen 600 metrelik bir denizaltı olan Belgorod nükleer denizaltısı yakın zamanda bölgeden ayrıldı. NATO birimleri, denizaltının bir “kıyamet silahı” taşıyabiliyor olabileceğini belirtti.

Denizaltı konusunda uzman olan New York Post yazarı HI Sutton, “Bu nükleer denizaltı, dünya tarihinde benzersizdir. Poseidon tamamen yeni bir silah kategorisidir. Bu denizaltının bölgedeki varlığı,  Batı’da denizcilik planlamasını yeniden şekillendirecek ve yeni gereksinimlere ve yeni karşı silahlara yol açacak.” ifadelerini kullandı. 

Verilen bilgilere göre; Poseidon denizaltısındaki nükleer silahların gücü, nükleer tsunamiye neden olabilecek ve kıyı şehirlerini önemli bir süre için yaşanmaz hale getirecek kadar büyük bir etkiye sahip. 

Ukrayna, Rus kuvvetleri tarafından işgal edilen toprakları geri almak için ciddi şekilde ilerlemeye devam ederken, Putin, işlerin yolunda gitmemesi durumunda nükleer silah kullanma tehdidinde bulunmuştu. 

Stratejik analist Rebekah Koffler, denizaltının 2027 yılına kadar tam olarak operasyonel olmayacağını iddia etse de NATO, Belgorod’daki Poseidon nükleer silahlarının Putin ve Rus ordusu tarafından güç göstermenin bir yolu olarak Rusya-Ukrayna savaşı sırasında test edilebileceğinden korkuyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close