Rapor: "Pentagon, havadan kablosuz enerji transferi projesi için üç firma ile anlaştı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Pentagon, havadan kablosuz enerji transferi projesi için üç firma ile anlaştı”

Abone Ol 

ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), havadan kablosuz enerji aktarımı geliştirme programı için üç firma ile bir ön sözleşme imzaladığını duyurdu.

ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından verilen bilgilere göre; ABD merkezli savunma sanayi kuruluşları olan RTX Corporation, Draper Laboratory ve BEAM Co. firmaları, Persistent Optical Wireless Energy Relay (POWER) programı için kablosuz optik güç röleleri tasarlayacak ve geliştirecek.

Programın Amaçları

Program, daha verimli yüksek irtifa iletimi için ışık hızına uyarlanabilir bir enerji ağı geliştirmeyi amaçlamaktadır.

DARPA program başkanı Paul Jaffe yaptığı açıklamada, “Bu proje, toplumun enerjiyle olan ilişkisini radikal bir şekilde yeniden şekillendirme potansiyeline sahiptir. Kablosuz bir enerji ağı, uzay da dahil olmak üzere yeni ve çeşitli kaynaklardan gelen enerjinin kilidini açabilir ve bunları enerji açlığı çeken tüketicilere hızlı ve güvenilir bir şekilde bağlayabilir.” ifadelerini kullandı.

Üç Aşamalı Proje

DARPA tarafından verilen bilgilere göre; projenin 20 aylık birinci aşamasında, kritik teknolojilerin kavramsal tasarımları araştırılacak. İkinci aşamada ise teknolojinin mevcut bir platforma entegre edilmesi sağlanacak.

Projenin son aşamasında ise, 10 kilowatt optik enerjiyi havadan optik bir yol aracılığıyla 200 kilometre uzaktaki bir yer alıcısına iletilecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close