Rapor: Norveç, NASAMS hava savunma sistemlerinin üretim ve teslim sürelerini kısaltacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Norveç, NASAMS hava savunma sistemlerinin üretim ve teslim sürelerini kısaltacak

Abone Ol 

Norveç hükümeti Kongsberg’in Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sisteminin (NASAMS) teslimat sürelerini iyileştirmek için 88 milyon dolarlık yeni bir yatırım yapacağını açıkladı.

Real Clear Defence tarafından verilen bilgilere göre Norveç Hükümeti, ülkenin Norveç Silahlı Kuvvetleri’nin savunma yeteneklerini geliştirme çabalarının bir parçası olarak ilgili bütçeyi Norveç Parlamentosu’na sunacak.

Bütçenin onaylanması halinde, NASAMS hava savunma sistemi birimlerinin üretilmesi için gerekli kritik parçalar sipariş edilerek ve uzun teslimat süreleri kısaltılarak üretim süreleri hızlandırılacak.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Støre konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Mevcut güvenlik ortamı, gelişmiş hava savunma sistemlerinin tedarikinin hızlandırılmasını gerektirmektedir. Ukrayna’daki çatışma, savaş zamanında hava savunmasının hayati öneminin altını çizmiştir,” ifadelerini kullandı.

NASAMS

NASAMS Hava Savunma Sistemi, orta menzilli ve yer tabanlı hava savunma sistemi olarak tanımlanıyor.

Sistem; radarlar, sensörler ve füze rampalarından oluşan düşük gecikmeli bir ağ kullanarak insansız hava araçlarını, helikopterleri ve seyir füzelerini etkisiz hale getirmek için kullanılıyor.

Norveç merkezli savunma sanayi kuruluşu Kongsberg tarafından üretilen NASAMS şu anda aralarında Avustralya, Şili, İspanya ve ABD’nin de bulunduğu 13 ülkede kullanılıyor.

Sistem ayrıca son dönemde Ukrayna’da kullanıldı ve gösterdiği performans ile diğer ülkelerin dikkatini çekti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close