Rapor: "Kuzey Kore'nin kıtalararası balistik füzeleri ABD'yi sadece 33 dakikada vurabilir" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füzeleri ABD’yi sadece 33 dakikada vurabilir”

Abone Ol 

ABD’nin uydu destekli füze izleme sistemindeki potansiyel boşluklara işaret eden yeni bir Çin merkezli rapora göre, Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füzeleri ABD’yi yalnızca 33 dakikada vurabilir.

South China Morning Post’a göre, Pekin Elektronik Sistem Mühendisliği Enstitüsü tarafından yürütülen bir simülasyon, füzelerinden birinin ABD füze savunması tarafından durdurulmazsa ABD anakarasını 1.997 saniye içinde vurabileceğini iddia etti.

South China Morning Post’da verilen bilgilere göre enstitü, Kuzey Kore şehri Sunchon’dan ABD’ye doğru bir Hwasongpho-15 füzesinin ateşlenmesini simüle etti. 

Hwasongpho-15 , 8.000 mile kadar çalışma menziline sahip , iki aşamalı ve muhtemelen nükleer kapasiteli bir füzedir. South China Morning Post göre bu, ABD’nin merkezi noktalarının tamamını vurmak için yeterli.

Çalışma ayrıca, ABD füze savunma sisteminin ateşlendikten yaklaşık 20 saniye sonra uyarılacağını ve  ilk önleyici füzelerin yaklaşık 11 dakika sonra fırlatılacağını belirtiyor.

Rapor,  Kuzey Kore’nin bu hafta bir dizi füze denemesinin ardından yayınlandı. Kuzey Kore hafta başında, bir denizaltından iki stratejik seyir füzesi denemesi daha gerçekleştirmişti. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close