Rapor: "İsrail gelecek yıl 'Demir Işın' lazer savunma sistemine sahip olacak" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “İsrail gelecek yıl ‘Demir Işın’ lazer savunma sistemine sahip olacak”

Abone Ol 

Savunma sanayi kuruluşu Rafael’in yönlendirilmiş enerji silahları, İsrail’in halihazırda %90 isabet oranına sahip Demir Kubbe’sinin modernize edilmesini için kullanılacak.

İsrail merkezli savunma sanayi şirketinin başkanı, önümüzdeki yıl İsrail’in roketleri, insansız hava araçlarını ve diğer mermileri vurabilen bir lazer silah sistemi tarafından kısmen korunan ilk ülke olacağını açıkladı.

Rafael Gelişmiş Savunma Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Yuval Steinitz, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin Ordu Radyosu’na verdiği bir mülakatta, ülkenin iki yıl içinde bu sistemle tamamen donatılacağını tahmin ettiğini belirtti.

National Defense Magazine ise yayınladığı raporda, İsrail’in yaklaşık yirmi yıldır bu teknoloji üzerinde çalıştığını belirtti.

Rafael’in yönlendirilmiş enerji silahlarının, 2022 yılında proje için 1 milyar dolar daha gönderme sözü veren ABD hükümeti tarafından büyük ölçüde finanse edilen bir savunma sistemi olan İsrail’in Demir Kubbe’sini modernize etmeye yardımcı olacağı iddia ediliyor.

Kısmen Rafael tarafından geliştirilen Demir Kubbe tahmini %90 başarı oranıyla saldırıları karşılayabiliyor.

Iron Beam lazer hava savunma sistemi

İsrail merkezli RAFAEL, 2014 yılında roketleri, havanları ve insansız hava araçlarını durdurmak için uygun maliyetli bir seçenek olarak İron Beam konseptini tanıttı. Çok kilovatlık katı hal lazer konsepti, hedefleri yok etmek için ışınlarını birleştiren bir çift lazer efektörden oluşmaktadır. Defense Post tarafından aktarıldığı üzere sistem 7 kilometre (4.35 mil) menzile sahip.

Bu bağlamda sistemin, hedefi temastan sonraki dört saniye içinde yok ettiği belirtilmektedir. Ek olarak İron Beam’in birçok radarla uyumlu olduğunu ve çeşitli araçlara monte edilebileceği de belirtilmektedir. İsrail Başbakanı Naftali Bennett, 2022 yılının Şubat ayında sistemin bir yıl içinde hazır olacağını, bir yıl boyunca deneysel olarak konuşlandırılacağını ve daha sonra operasyonel olarak hazır olacağını duyurmuştu.

İron Beam’in atış başına maliyetinin 2.000 dolar olduğu bildirilmektedir. Bu bağlamda İron Dome sisteminin müdahale başına 100.000 ila 150.000 dolar arası maliyete sahip olduğu düşünüldüğünde sistemin maliyet etkin olduğu ifade edilmektedir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close