Rapor: İsrail, ABD'den 25 Adet F-15EX savaş uçağı talep etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: İsrail, ABD’den 25 Adet F-15EX savaş uçağı talep etti

Abone Ol 

Breaking Defence’ın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı rapora göre İsrail, ABD yönetiminine 25 adet F-15EX savaş uçağı için resmi talepte bulundu.

Verilen bilgilere göre İsrail Savunma Bakanlığı tarafından resmi bir talep mektubu gönderildiği ve bu talebin ABD kanunlarına göre yabancı askeri satış sürecindeki ilk adım olduğu bildirildi.

Bu arada Breaking Defence’a bilgi veren bir savunma kaynağı,  İsrail’in satışın onaylanması durumunda  F-15EX’in en erken teslimatını 2028 yılına kadar bekleyebileceğini belirtti.

ABD Savunma bakanlığı ve İsrail’deki ABD Büyükelçiliği ise yayımlanan bu bilgiler hakkında yorum yapmayı reddetti.

Durdurulan Satın Alma Planı

2020’de İsrail hükümeti, hava savunma yeteneklerini güçlendirmek için F-35 ve F-15 savaş uçakları tedarik edeceğini açıklamıştır.

F-35 savaş uçağı alımı gerçekleşirken, ülkedeki siyasi istikrarsızlık nedeniyle F-15 için sözleşme imzalanması ertelenmişti.

İsrail, dört yıldan kısa bir süre içinde F-15EX tedarik sürecini etkileyen beş genel seçim yaptı. Ancak yeni bir hükümetle F-15 anlaşmasının yürürlüğe girmesi bekleniyordu.

İsrail’in ABD’den resmi olarak 25 adet F-15EX talep etme hamlesini tekrarlamasının nedeni olarak, Rusya ile İran arasındaki büyüyen savunma bağları gösteriliyor.

Moskova’nın Tahran’a gelişmiş S-400 uçaksavar savunma sistemi ve Sukhoi Su-35 savaş uçağı tedarik edeceğine bilgiler var. İran ayrıca geçtiğimiz aylarda, birkaç İsrail şehrini vurabilecek uzun menzilli bir insansız hava aracı geliştirdiğini iddia etmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close