Rapor: "İran ve Suudi Arabistan askeri işbirliğine doğru ilerliyor" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Rapor: “İran ve Suudi Arabistan askeri işbirliğine doğru ilerliyor”

Abone Ol 

İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerde kaydedilen ilerlemenin askeri alana da yansıyacağı iddia edildi.

Rusya merkezli  İzvestia gazetesi, İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerde kaydedilen ilerlemeye ilişkin analitik bir rapor yayınlayarak, ABD’nin o bölgede oluşturduğu bölgesel ittifaklara rağmen Tahran ile Riyad arasındaki ilişkilerin geleceğinin askeri işbirliğini içereceğini yazdı.

İzvestia gazetesi, şu anda bölgede ABD liderliğindeki bir deniz güvenliği koalisyonunun yürürlükte olmasına rağmen, Tahran ve Riyad’ın deniz güvenliğini sağlamak için bölgede ortak bir koalisyon kurulması konusunda anlaştığını yazdı.

Rus gazetesinin haberinde ayrıca, “Tahran, Amerika’nın bölgedeki askeri birliklerine alternatif olarak, bölge güvenliğini sağlamak için komşularıyla işbirliği içinde bölgede seyrüsefer güvenliği birlikleri kurmayıteklif ediyor.”

Gazeteye değerlendirme yapan uzamanlar; İran ve Suudi Arabistan’ın normalleşme sürecinin hızla ilerlediğini ve bölge için köklü değişiklikler yaratabileceği belirtildi.

Gazetede yapılan değerlendirmede; “İran ve Suudi Arabistan sonunda ortak çıkarları olduğunu anladılar. Böylece diplomatik ilişkileri normalleştirme anlaşması açıklandı ve ardından yakında olası askeri işbirliğine dair daha beklenmedik haberler çıkacak.” ifadeleri kullanıldı. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close