Washington Post Rapor: "İran, Suriye'deki ABD birliklerine saldırı planlıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Washington Post Rapor: “İran, Suriye’deki ABD birliklerine saldırı planlıyor”

Abone Ol 

Washington Post’un, sızan gizli belgelere ve gazeteye konuşan istihbarat yetkililerine dayandırdığı bir rapora göre İran; Rusya tarafından da desteklenen bir plan doğrultusunda ABD’yi bölgeden çıkarmak için Suriye’deki Amerikan birliklerine yönelik saldırılarını artırmayı planlıyor.

ABD Savunma Bakanlığı’na göre, Şubat 2021 itibarıyla Suriye’de faaliyet gösteren yaklaşık 900 ABD askeri, DEAŞ’ın yeniden canlanmasını önlemek için bölgede bulunan (terör örgütü) YPG ile birlikte çalışıyor.

Rapor, altı Amerikan askerinin Suriye’de İran destekli militanlar tarafından düzenlenen saldırılarda travmatik beyin yaralanmalarına maruz kalmasından iki ay sonra geldi.

Bölgedeki İran destekli milis gruplarını inceleyen ve Militia Spotlight web sitesinin kurucusu olan Michael Knights, Washington Post’a “ABD’nin Suriye’deki Amerikalıların öldürülme risklerini kabul etmesi büyük bir adım. Bu kesinlikle önlemler almayı gerektiriyor. Ve ABD yetkilileri, şu anda bunu nasıl yapacaklarını düşünüyorlar.” ifadelerini kullandı.

Washington Post’a göre, İran ve müttefikleri Suriye’deki grupları silahlandırıyor ve ABD askeri araçlarını hedef alan bombaları kullanmak üzere özel kuvvetler kuruyor.

Rapordaki bilgiler ayrıca, Rus, İranlı ve Suriyeli yetkililerin geçen yıl bir “koordinasyon merkezi” üzerinde anlaşmak için bir araya geldiklerini gösteriyor.

Mart ayı sonlarında Başkan Joe Biden, ABD güçlerinin Suriye’de İran Devrim Muhafızları’na bağlı gruplar tarafından kullanılan bölgelere hava saldırılarıyla misillemede bulunmasının ardından ABD’nin personelini korumak için “güçlü” yanıt verileceğini açıklamıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close