Rapor: "İran, son 11 ayda silah ihracatını yüzde 40 artırdı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “İran, son 11 ayda silah ihracatını yüzde 40 artırdı”

Abone Ol 

İran Savunma Bakanlığı geride kalan 11 aylık dönemde silah ihracatında yüzde 40’lık bir artış olduğunu açıkladı.

İran Savunma Bakanlığı sözcüsü Reza Talaei-Nik, ülkenin silah ihracatının hem “miktar hem de kalite” açısından arttığını açıkladı.

Tasnim tarafından verilen bilgilere göre; silah ambargosunun kaldırılmasıyla birlikte İran artık 300 km ve üzeri menzile sahip balistik füzeler ve insansız hava araçları ithal ve ihraç edebiliyor.

Ancak “E3” olarak adlandırılan üç ülke (Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya), İran’ın anlaşmayı ihlal ettiği iddiaları nedeniyle 2015 anlaşmasında belirtilen silah yaptırımlarını kaldırmadı.

Geçtiğimiz Ekim ayında İran’a yönelik silah ambargosunun kaldırılmasından kısa bir süre sonra İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Mohammad Reza-Astiani, ülkenin başta İslam ülkeleri olmak üzere tüm ülkelerle savunma ve stratejik ilişkiler kurmaya ve geliştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Diğer yandan bu süreçte İran’ın Rusya’ya yaklaşık 400 adet yüksek güçlü karadan karaya füze gönderdiği bildirildi. Kaynaklar, bu füzelerin çoğunun “Zolfaghar” gibi “Fateh-110” ailesine ait olduğunu belirtiyor.

Tahran’ın önümüzdeki aylarda da Rusya’ya füze ve diğer çeşitli silah sistemleri göndermeye devam etmesi bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close