Rapor: "İngiltere, Tayvan'a askeri yardımı artırmak için değerlendirmeler yapıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “İngiltere, Tayvan’a askeri yardımı artırmak için değerlendirmeler yapıyor”

Abone Ol 

İngiliz hükümeti, Çin ile artan gerilimin ortasında Tayvan’a askeri yardımını genişletmeyi düşünüyor.

İngiliz Savunma Komitesi başkanı ve kıdemli milletvekili Tobias Ellwood, Tayvan konusunda geliştirilecek İngiltere politikası hakkında, ister silahlar ister istihbarat paylaşımı yoluyla olsun askeri yardımı artırma konusunda çalışmalar yapıldığını açıkladı.

Resmi verilere göre; Birleşik Krallık’ın Tayvan ile resmi bir diplomatik bağı bulunmuyor. Ancak özellikle İngiliz savunma şirketlerinin Tayvan’ı yeni bir denizaltı filosu geliştirme konusunda desteklediği çeşitli resmi açıklamalara yansıyor.

Tobias Ellwood, Kasım ayı sonlarında Tayvan’a yaptığı gezi sırasında Tayvan’ın yerli denizaltı programı hakkında bilgiler aldığını ve İngiltere olarak daha fazla şey yapmaları gerektiğine dair kanaate vardıklarını belirtti.

Dış Politikayı Gözden Geçirmek

Kasım ayı ortasında İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da, İngiltere’nin Tayvan’a olan destek veren yaklaşımını teyit etti. Ancak özellikle İngiltere savunma kaynaklarına göre hükümet, İngiltere’nin bu konudaki resmi politikasını gözden geçirirken bir karar vermeyi ertelediğini belirtiyor.

Sunak Kasım ayında yaptığı açıklamada; “Çin saldırganlığına karşı Tayvan’ı desteklemeye hazırız” ifadelerini kullanmıştı.

Eski Başbakan Liz Truss da kısa görev süresi içerisinde, bir Çin saldırısı durumunda Tayvan ulusunun kendini savunabilmesini sağlamak için birlikte çalışma sözü vermişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close