Rapor: Hint Ordusu, Çin'in olası Tayvan'ı işgaline karşı 'seçenekler' üzerinde çalışıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Hint Ordusu, Çin’in olası Tayvan’ı işgaline karşı ‘seçenekler’ üzerinde çalışıyor

Abone Ol 

Hindistan ordusu, Çin’in Tayvan’a yönelik geniş çaplı bir işgal başlatması halinde verebileceği olası yanıtlar üzerinde çalışıyor.

İki üst düzey Hintli yetkiliye göre, çalışma ABD ve müttefiklerini de içine alacak olası bir savaşın geniş çaplı etkilerini inceliyor. Çalışma ayrıca bir çatışma çıkması halinde Yeni Delhi’ye uygun “seçenekler” sunulmasına yardımcı olmak için çeşitli savaş senaryolarını da ele alıyor.

Bazı Hintli askeri komutanlar, olası bir savaşın kısa sürmesi halinde güçlü kınama ve destek açıklamalarının yeterli bir yanıt olabileceğini belirtirken, ancak savaşın Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde olduğu gibi beklenenden uzun sürmesi halinde açıklama yapmanın yeterli olmayacağını düşünüyorlar.

Bir Lojistik Merkezi

Verilen bilgilere göre Hindistan, savaşın uzun sürmesi halinde müttefik savaş gemilerine ve uçaklarına tamir ve bakım hizmetleri sağlamak için bir lojistik merkezi olarak hizmet vermeyi planlıyor.

Diğer seçenekler arasında Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve diğer siyasi liderlere “mümkün olan en kısa sürede” saha bilgilerinin ulaştırılması ve ihtiyaç duyulması halinde ordunun hızlı bir şekilde savaşa hazır hale getirilmesi olarak düşünülüyor.

Çalışma, olası tepkileri araştırmanın yanı sıra, Hindistan için daha uç bir senaryoyu, yani doğrudan bir savaşa dahil olmayı da inceliyor.

Yeni Delhi’nin Pekin ile ilişkileri, 2021 yılında iki ülke sınırında yaşanan ölümcül çatışmalarla gerilmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close