Rapor: Hindistan ve Fransa, çok amaçlı helikopter motor üretimi için ortaklık imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: Hindistan ve Fransa, çok amaçlı helikopter motor üretimi için ortaklık imzaladı

Abone Ol 

Hindistan’ın Hindustan Aeronautics Limited şirketi (HAL), Hint Helikopterlerinde kullanılacak olan yüksek performanslı motorlar geliştirmek üzere Fransız firması Safran Helicopter Engines ile bir anlaşma imzaladı.

Anlaşmanın bir parçası olarak şirketler, motorları üretmek için Yeni Delhi’de bir tesis kuracak ve aynı zamanda yedek parça ve mühendislik faaliyetleri için destek hizmetleri de sağlayacak.

Şirketler daha önce de Hindistan’ın Dhruv ve Rudra helikopterlerinde kullanılan Shakti uçak motorları üretmek için ortaklık kurmuştu.

Safran Helicopter Engines CEO’su Franck Saudo yaptığı açıklamada, imzalanan anlaşmanın, Safran ve Hindistan Savunma Bakanlığı arasındaki ortaklığı daha da genişletti ve yeni projelerin önünü açtı.  Ayrıca Franck Saudo, Hint ordusunun şu anda 1.000’den fazla motordan oluşan bir filo stoğunun olduğunu belirtti. 

HAL Genel Müdürü Shri R. Madhavan ise yaptığı açıklamada; “Şimdi, HAL’ın 15’ten fazla uçak ve helikopter motorunun üretimindeki deneyiminden yararlanmak adına, bu fırsatı kullanmak için sabırsızlanıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close