Rapor: "Hindistan Nükleer Filosunu Genişletiyor ve Yeni Plütonyum Tesisleri Kuruyor!" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rapor: “Hindistan Nükleer Filosunu Genişletiyor ve Yeni Plütonyum Tesisleri Kuruyor!”

Hindistan’ın bilinen 130 ila 140 nükleer savaş başlığı var. Fakat Amerikan Bilim Adamları Federasyonu Nükleer Bilgi Projesi’nin yeni raporuna göre daha fazlasına sahip ve yeni adımlar atmaya devam ediyor.

Real Clear Defence’da yayımlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

Amerikan Bilim Adamları Federasyonu Nükleer Bilgi Projesi’nden Hans Kristensen ve Matt Korda’nın hazırladığı rapora göre; “Hindistan’ın 150 ila 200 nükleer savaş başlığı için yeterli askeri plütonyum ürettiği” tahmin ediliyor. Ayrıca rapora göre “Hindistan’ın birkaç yeni plütonyum üretim tesisi inşa ediyor.”

Rapora göre; Hindistan nükleer cephaneliğini modernize etmeye devam ediyor. Mevcut nükleer yetenekleri dışında şu anda en az geliştirilmekte olan beş yeni silah sistemi var.

Füze merkezli ABD ve Rus nükleer güçlerinin aksine, Hindistan hâlâ bombardıman uçaklarına güveniyor. Kristensen ve Korda, Hindistan’ın Soğuk Savaş’ta üç veya dört nükleer saldırı filosu bulundurduğunu tahmin ediyor.

Hindistan’ın nükleer füze gücü sadece on beş yaşında ancak şimdiden dört tür kara tabanlı balistik füzeye sahip. Bunlar; kısa menzilli Prithvi-II ve Agni-I, orta menzilli Agni-II ve orta menzilli Agni-III.

Raporda, “En az iki uzun menzilli Agni füzesi daha geliştiriliyor: Agni-IV ve Agni-V” tespiti yer alıyor.

Kaynak: M5

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close